Partnerzy serwisu:

W Rotterdamie pojedziesz „na krechę”

Jakub Dybalski 05.03.2014

W Rotterdamie pojedziesz „na krechę”
Karta OVRoelof88, lic. CC 3.0
RET, główny operator transportu w mieście, uruchomił testy nowej usługi dla posiadaczy kart miejskich. Nie będą płacili za podróż przy okazji każdego kursu, ale opłata będzie pobierana pod koniec miesiąca z ich konta, za wszystkie wcześniejsze przejazdy.
OV–chipkaart wprowadzono niecałe trzy lata temu, dzięki porozumieniu holenderskich kolei NS, przewoźnika autobusowego Connexxion i operatorów transportu w Amsterdamie (GVB), Rotterdamie (RET) i Hadze (HTM). Dzięki niej poza pociągami, w których wciąż można kupić papierowy bilet jednorazowy, zlikwidowano je w pozostałych środkach transportu. Pasażer przykłada kartę do czytnika przy wejściu do pojazdu i gdy z niego wychodzi, a system automatycznie pobiera opłatę.

Problem polega na tym, że żeby korzystać z karty OV trzeba mieć na koncie minimum 4 euro (a w przypadku podróży pociągiem – 20 euro). Poza tym, choć badania wskazują, że trzech na czterech Holendrów jest bardzo zadowolonych z wprowadzenia karty, to wielu wciąż ma problemy z „odbijaniem się” na czytnikach, czy regularnymi doładowaniami.

Dlatego w poniedziałek 3 marca w Rotterdamie, gdzie kartę OV wprowadzono najwcześniej, zaczęły się testy nowego sposobu płacenia. Najpierw będzie z niego korzystało 100 osób. Za pół roku planowane jest udostępnienie usługi dla wszystkich. Według szefów RET będzie to wygodniejsze, a także ułatwi pasażerom otrzymanie zwrotu pieniędzy, gdyby np. zapomnieli „odbić” kartę przy wyjściu z pojazdu. Pod koniec miesiąca otrzymają bowiem rachunek, z wyszczególnionymi podróżami.

Pedro Peters, dyrektor RET podkreśla, że technologia, która umożliwia jeżdżenie „na krechę” pozwoli w przyszłości na jeszcze inne usługi, jak doładowywanie konta przez telefon, czy przez przeciągnięcie karty płatniczej. W planach jest też możliwość pobierania opłaty z kodu kreskowego. Wtedy np. kino mogłoby zaoferować gościowi również dojazd na seans autobusem. Pasażer wchodząc do pojazdu „odbijałby” w czytniku bilet na film.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony