Partnerzy serwisu:

W poznańskiej komunikacji zbiorowej wróciły strefy buforowe

Jakub Rösler 13.12.2021

W poznańskiej komunikacji zbiorowej wróciły strefy buforowe
fot. FB MPK Poznań
MPK Poznań zdecydowało się na powrót do stref buforowych w autobusach i tramwajach. Są to wydzielone miejsca, z których nie mogą korzystać pasażerowie w trosce o bezpieczeństwo kierowców i motorniczych. Rozwiązanie zostało wprowadzone na wyraźną prośbę pracowników MPK i będzie obowiązywało do odwołania.
Pandemia skutkowała wprowadzeniem limitów w transporcie publicznym, a dodatkowo różnymi ograniczeniami i zakazami. Nowe limity znowu mają powrócić, lecz jak na razie nie wydano nawet rozporządzenia w tej sprawie. Jednym z ograniczeń jest tworzenie stref buforowych w autobusach i tramwajach, które mają oddzielać pasażerów od kabin kierowców i motorniczych. Strefy znajdują się na wysokości pierwszych drzwi pojazdu, które z tego powodu są wyłączone z użytkowania.

Takie rozwiązanie pojawiło się w pierwszej fali pandemii i było popularne w wielu polskich miastach. W maju tego roku zaczęto je jednak znosić, a pierwszym miastem które zaczęło ten proces był Wrocław. W Poznaniu właśnie zaczęto na nowo wdrażać strefy buforowe.

– Spółka MPK Poznań zdecydowała się przywrócić w pojazdach tzw. strefy buforowe w trosce o bezpieczeństwo pracowników i w odpowiedzi na wnioski sporej ich części, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 w całym kraju. Rozwiązanie zostaje wprowadzone do odwołania – poinformowała nas rzeczniczka prasowa MPK, Agnieszka Smogulecka.

Rzeczniczka zwraca uwagę na to, iż autobusy miejskie nie posiadają w pełni zamkniętych kabin, tak jak tramwaje. Pytana o kwestię nowych obostrzeń mówi, iż w związku z brakiem rozporządzenia w tej sprawie, komentowanie tej kwestii jest przedwczesne.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport