Partnerzy serwisu:

W Poznaniu tramwaje wrócą na plac Wolności na początku przyszłego roku

Jakub Rösler 29.11.2021

W Poznaniu tramwaje wrócą na plac Wolności na początku przyszłego roku
fot. Jakub Rösler
W stolicy Wielkopolski intensywnie trwają prace przy kolejnym etapie modernizacji ulicy Święty Marcin, a także odcinka alei Marcinkowskiego, od Świętego Marcina do placu Wolności wraz z kawałkiem ulicy Podgórnej. To dalsza część Projektu Centrum, który zrewitalizuje ścisłe centrum miasta i doda w nim odrobinę zieleni. Zgodnie z zapowiedziami miasta, tramwaje powrócą na trasę przy placu Wolności w pierwszym kwartale 2022 roku, a cała inwestycja ma zakończyć się na przełomie września i października przyszłego roku.
Poznań od kilku lat modernizuje jedną z głównych arterii miasta w ścisłym centrum, a więc ulicę Święty Marcin. Do tej pory wyremontowano odcinek od Gwarnej do Ratajczaka. Ulica zyskała nową nawierzchnię, uspokojono ruch samochodowy oraz wprowadzono pierwszeństwo pieszych, ale też znacznie ograniczono zieleń i utwierdzono miejską betonozę. W kwietniu tego roku rozpoczęto remont kolejnego fragmentu tej części miasta, a więc ulicy Święty Marcin i alei Marcinkowskiego, od Ratajczaka do placu Wolności.

Prace objęły też fragment ulicy Podgórnej. Na wszystkich ulicach, a więc fragmencie Świętego Marcina, Marcinkowskiego, a także Podgórnej, wyłączono ruch tramwajowy, co skutkowało nietypowymi rozwiązaniami w postaci tymczasowego łuku tramwajowego umożliwiającego kursowanie tramwajów przez ulicę Wrocławską aż do ulicy Królowej Jadwigi. Jak zapowiada rzeczniczka prasowa prezydenta Poznania i urzędu miasta, Joanna Żabierek, tramwaje powrócą na trasę przez Podgórną, Marcinkowskiego aż do Placu Gwarnego już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Zgodnie z harmonogramem inwestycji, na I kwartał 2022 r. zaplanowane jest uruchomienie linii tramwajowej w relacji od ul. Wrocławskiej do placu Gwarnego (poprzez al. Marcinkowskiego, plac Wolności, ul. 27 Grudnia). Wykonanie robót budowlanych w całym obszarze tzw. zakresu 2.2 (przebudowa ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Ratajczaka do al. Marcinkowskiego oraz przebudowa al. Marcinkowskiego na odcinku od ul. Św. Marcin do placu Wolności) planowane jest na koniec III kwartału 2022 r. – dodaje rzeczniczka.

Jak informowaliśmy ostatnio, gdy zakończą się prace na Marcinkowskiego ma się rozpocząć budowa trasy tramwajowej na ulicy Ratajczaka. Ta inwestycja także jest elementem Projektu Centrum, podobnie jak prace na Świętym Marcinie, od Gwarnej do Mostu Uniwersyteckiego, które ruszyły kilka dni temu.

Ostateczny termin ukończenia wyżej wspomnianych inwestycji to koniec 2023 roku, kiedy do użytku ma zostać oddana trasa tramwajowa na Ratajczaka, nieco szybciej ma być gotowy fragment Świętego Marcina, od Gwarnej do Mostu Uniwersyteckiego. Ta część prac ma zakończyć się wiosną 2023 roku.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Priorytety dla tramwajów
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony