Partnerzy serwisu:

W Luksemburgu za transport publiczny już nie zapłacisz

Przemysław Farsewicz 07.12.2018

W Luksemburgu za transport publiczny już nie zapłacisz
fot. MJ
Luksemburg będzie pierwszym krajem w Europie, a według „Guardiana” także na świecie, gdzie wszystkie formy transportu zbiorowego będą bezpłatne. Na razie to jedna z zapowiedzi, ponownie zasiadającego w fotelu premiera, Xaviera Bettela. Według zapewnień bez biletów będzie można jeździć już od połowy przyszłego roku.
Wielkie Księstwo Luksemburga wyznacza nowe trendy w podejściu do transportu publicznego. Kraj ma się stać pierwszym na świecie, gdzie za jazdę autobusami, tramwajami i pociągami pasażerowie już nic nie zapłacą. Bilety mają zostać zniesione latem przyszłego roku.

Xavier Bettel, który w środę 5 grudnia został zaprzysiężony na drugą kadencję jako premier, swój program wyborczy podczas ostatniej kampanii oparł o kwestie ochrony środowiska. Bezpłatny transport był jednym z głównych zapowiedzi premiera. Ma to nie tylko wymiar ekologiczny, ale pozwoli także zaoszczędzić na kosztach związanych z obsługą systemu sprzedaży i kontroli biletów.

Jak pokazują dane, miasto Luksemburg, stolica Wielkiego Księstwa, ma problem z dużymi korkami. W mieście żyje ok. 110 tys. osób, a kolejne 400 tys. dojeżdża do pracy. Badania wykazują, że kierowcy w stolicy tego niewielkiego kraju stracili w korkach średnio 33 godziny – w samym tylko 2016 roku. Całe państwo liczy zaledwie 600 tys. mieszkańców, jednak dodatkowo ok. 200 tys. osób codziennie pokonuje granicę z Francją, Belgią i Niemcami samochodem, by dotrzeć do pracy w Luksemburgu. Nie powinno zatem dziwić, że władze podejmują radykalne kroki do walki z transportem indywidualnym.

Już wcześniej Luksemburg podjął kroki dążące do promowania miejskiego transportu. W mieście znów funkcjonuje tramwaj, wprowadzono inwestycje związane z integracją kolei. Turyści z pewnością zachwalają m.in. bezpłatne soboty, gdzie autobusy na wybranych liniach oraz tramwaje pozwalają na podróże po mieście bez opłat. Także latem tego roku rząd wprowadził bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia. Uczniowie szkół średnich także mogą korzystać z bezpłatnego transportu, jednak wyłącznie w dojazdach z domu na uczelnię i z powrotem. Atrakcyjną ofertę przygotowano także dla pozostałych osób, które płacą 2 euro za maksymalnie dwie godziny podróży – co w kraju o powierzchni zaledwie 2 590 km kw. pozwala na podróże po całym wręcz Wielkim Księstwie.

Mimo że pomysł jest szczytny, to wiele osób wskazuje, że trzeba go w pełni przemyśleć. Nie podjęto jeszcze decyzji m.in. o tym, co należy zrobić z przedziałami pierwszej i drugiej klasy w pociągach. Warto zaznaczyć, że bezpłatny transport w kraju nie był jedyną szumną zapowiedzią rządu. Nowy rząd zapowiedział także legalizację konopi.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony