Partnerzy serwisu:

W Krakowie, Poznaniu i Łodzi pomysł zakazu podwożenia dzieci do szkoły

Jakub Dybalski 10.01.2019

W Krakowie, Poznaniu i Łodzi pomysł zakazu podwożenia dzieci do szkoły
fot. tawa, lic. CC A-SA 3.0 Unported
Radni w Krakowie będą rozmawiać o wiedeńskim pilotażu, w którym uniemożliwiono rodzicom odwożenie rano swoich dzieci do szkoły samochodem. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował, że zwróci się do austriackiej stolicy po informacje, a pomysł spodobał się również radnemu z Łodzi.
Jesienią w austriackiej stolicy przeprowadzono pilotażowy program, który w skrócie polegał na czasowym zamknięciu dla aut ulic przy niektórych szkołach. Sam pilotaż dokładnie opisaliśmy na łamach Transport–Publiczny.pl i jako pierwsi podaliśmy też jego efekty.

Np. ulice przy szkole podstawowej Vereinsgasse w 2. dzielnicy Wiednia zamykano dla ruchu samochodowego przez prawie dwa miesiące w godzinach 7:45 – 8:15. W efekcie więcej uczniów trafiało do szkoły na piechotę lub na rowerze. Wiedeńscy urzędnicy zauważają, że zakaz mocno poprawił bezpieczeństwo w pobliżu szkół, a już 20 kolejnych placówek zgłosiło chęć wzięcia udziału w kolejnym tego rodzaju pilotażu.

Kilka dni temu o swojej interpelacji w tej sprawie, powołując się właśnie na wiedeński przykład, poinformował krakowski radny Łukasz Wantuch. Sprawa ma być dyskutowania na posiedzeniu miejskiej Komisji Edukacji. Niezależnie od tego z wiedeńskimi urzędnikami kontaktują się urzędnicy z instytucji powstałych po podzieleniu ZIKiT–u. Radny zwraca uwagę na promocję zdrowego trybu życia i walkę z otyłością, ale też na częściowy efekt antysmogowy.

W przypadku Polski jednak dużo istotniejsza może być korzyść związana z bezpieczeństwem. Z perspektywy fotela kierowcy, dziecka bardzo często po prostu nie widać. Zwłaszcza w tych sytuacjach, gdy chodniki są zastawione autami rodziców, którzy stanęli „tylko na chwilę”. Na to zwrócono uwagę w Wiedniu, choć tam, nawet przed pilotażem, mniej więcej połowa dzieci przychodziła do szkoły piechotą, a ledwie kilkanaście procent z nich było podwożone autem.

Nad Wisłą te proporcje są zupełnie inne. W 2016 r. Akcja Miasto przeprowadziła we wrocławskich szkołach ankietę, z której wynikło, że prawie połowa dzieci była codziennie odwożona do szkoły samochodem, choć w 60 proc. przypadków dzieciaki mają szkołę w odległości najwyżej kilometra od domu. W zeszłym roku z badania Ibris dla całej Polski wynikło, że najczęściej do szkoły dzieci są przywożone autem (40 proc.). Odprowadza je na piechotę 36 proc. rodziców, a 22 proc. odwozi komunikacją miejską.

Wantuch w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla, że nie chodzi o zamykanie na rano ważnych ulic miasta. Rozwiązanie miałoby dotyczyć ulic przyszkolnych w godzinie startu lekcji.

„W przyszłym tygodniu wysyłamy zapytanie do Wiednia. Bardzo mi się ten pomysł podoba” – napisał z kolei w czwartek na Facebooku Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W Łodzi radny Bartosz Domaszewicz wystąpił do Miejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o analizę takiego rozwiązania. Przytacza przykład jednej ze szkół, którą sam odwiedza codziennie. – Zatrzymują się tam samochody rodziców, do tego dochodzi ruch między osiedlami. Dzieciom trudno tam czasem dotrzeć po chodniku – wskazuje w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim”. Dodaje, że taka zmiana musiałaby być poprzedzona konsultacjami, ale pomysł jest wart rozważenia lub namysłu.

Wiedeń nie jest jedynym miastem, które takie rozwiązanie stosuje. Funkcjonuje w pobliżu niektórych szkół w szkockim Edynburgu, z kolei we włoskim Bolzano od kilku lat dotyczy wszystkich placówek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony