Partnerzy serwisu:

W Koszalinie stanie nowy dworzec

Witold Urbanowicz 31.05.2020

W Koszalinie stanie nowy dworzec
fot. WU
PKP SA zdecydowały się na budowę nowego dworca w Koszalinie w oparciu o nowy, indywidualny projekt. Obecny gmach kryje ciekawe wnętrza z lat 60. XX w. Przedstawiciele PKP SA zapewniają jednak, że przy budowie nowego obiektu nie wszystko zostanie stracone.
Obecny dworzec w Koszalinie został oddany na początku lat 60. XX w. Pierwotnie PKP SA planowały remont i przebudowę istniejącego obiektu, ale w zeszłym roku zamierzenia te uległy zmianie. – W Koszalinie zostanie wybudowany nowy dworzec, który zastąpi dotychczasowy budynek. Obiekt powstanie zgodnie z indywidualnie wykonanym projektem dla tej lokalizacji – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

Aby ten plan mógł się ziścić, konieczne było wykreślenie modernistycznego budynku z rejestru zabytków. Niepozorny z zewnątrz budynek kryje jednak ciekawe wnętrza w duchu lat 60. – z malunkami oraz brązowym kamieniem szlachetnym na ścianach. – Obecny dworzec jako cały obiekt został wyłączony z gminnej ewidencji zabytków, ale znalazły się w niej usytuowane na ścianach północnej i południowej holu budynku dwie dekoracje ścienne z przedstawieniem grupy ludzi wykonanych w technice sgraffito. Elementy posiadające walory historyczne, zgodnie z wymogami konserwatora, znajdą się również w nowym budynku dworca – zapewnia Stilger. Jak dodaje, do ewidencji zabytków włączone zostały także przejście podziemne, wejścia na perony oraz same perony (poniemieckie zadaszenia).

Jaki będzie nowy dworzec? – Dotychczasowy budynek zostanie wyburzany, gdyż zgodnie opiniami uczestników konsultacji i konserwatora zabytków powinien powstać obiekt z cechami dominanty architektonicznej widocznej w ciągu ul. Dworcowej, który jednocześnie będzie połączony z wybudowanym już tunelem dla pieszych. Nowy obiekt powinien być nowoczesny i dostosowany do aktualnych potrzeb pasażerów i najemców powierzchni komercyjnych – opisuje Michał Stilger.

Jest szansa, że przetarg na projekt nowego dworca ruszy jeszcze w tym kwartale. – Przy założeniu, że poszczególne etapy inwestycji będą przebiegały zgodnie z planem, rozpoczęcie prac budowalnych planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r. – zapewnia rzecznik.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony