Partnerzy serwisu:

W Kijowie ruszają nowe tramwaje. W tym trzy od Pesy

Przemysław Farsewicz 09.09.2021

W Kijowie ruszają nowe tramwaje. W tym trzy od Pesy
fot. UM Kijów
Kijów zaprezentował pierwsze cztery nowe tramwaje, które wyruszą w miejskie trasy. Trzy wozy to polskiej produkcji tramwaje Pesy, zaś ostatni pojazd to krajowej produkcji Tatra-Jug. Do końca roku stolica Ukrainy spodziewa się kolejnych trzech składów od Pesy.
Uroczystości towarzyszyła obecność prezydenta miasta Kijowa, Witalijego Kliczko. – Kontynuujemy unowocześnianie taboru komunikacji miejskiej w stolicy poprzez zakup nowych pojazdów. Niedawno Kijów otrzymał nowy trzyczłonowy tramwaj Tatra-Jug produkcji krajowej. Do stolicy dotarły także trzy tramwaje z polskiej Pesy. Jeszcze do końca tego roku przyjadą trzy kolejne tramwaje z Polski. Ten tabor kupiliśmy dzięki różnym programom realizowanym przez stolicę – mówił Kliczko.

Krajowej produkcji Tatra-Jug to pierwszy z 20 zakontraktowanych przez Kijów w pełni niskopodłogowych tramwajów. Realizuje je zarejestrowana w Odessie spółka Tatra-Jug, która dzierżawi od Jużmaszu hale produkcyjne w Dnieprze. Producent zaoferował 27-metrowe trzyczłonowe tramwaje K1T306. Na dostawy przeznaczono dwa lata. Zakup jest finansowany z pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 24 mln 541 tys. euro. Pożyczka jest częścią realizowanego przez UE projektu wsparcia Miejskiego Transportu Publicznego Ukrainy. Celem jest poprawa infrastruktury transportu publicznego w ukraińskich miastach.

Ukraiński tramwaj pomieści 260 pasażerów. W środku znajduje się 59 miejsc siedzących oraz miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń pasażerska i kabina motorniczego wyposażono w system klimatyzacji. Przód i tył kabiny są wyposażone w kamery wideo, które rejestrują ruch uliczny i wnętrze tramwaju. Pojazd wyposażony jest w lokalizator GPS, elektroniczny system biletowy oraz system liczenia pasażerów. Pierwszy tramwaj Tatra-Jug wyjechał na trasę na lewym brzegu miasta. Zgodnie z harmonogramem dostaw wszystkie 20 tramwajów Kyivpastrans ma otrzymać do początku 2023 roku.

Włodarz Kijowa pozytywnie mówił również o współpracy z polską Pesą. – Miasto kupuje produkty Pesy od kilku lat w drodze przetargów. Sprawdziły się dobrze podczas eksploatacji. Nowe tramwaje o długości ponad 26 metrów posiadają 60 miejsc siedzących. W szczególności są również miejsca dla osób niepełnosprawnych. Tramwaje są niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzatory w kabinie motorniczego i w przestrzeni pasażerskiej, a także w rampy dla pasażerów o ograniczonej mobilności, system nadzoru wideo i systemy informacji pasażerskiej – wymieniał Kliczko.

Nowe pojazdy od Pesy to efekt podpisanej w 2019 roku kolejnej umowy ramowej ze spółką Kijówpastrans, operatorem transportu elektrycznego w Kijowie, na dostawy 10 tramwajów typu Fokstrot. Dostarczane teraz pojazdy wyróżniać się mają możliwością jazdy w składach. Wartość kontraktu opiewa na ok. 65 mln zł netto. Tramwaje będą zamawiane partiami w miarę dostępnych środków. Cenę jednego pojazdu ustalono na 1,493 mln euro netto (plus komplet części – 95,7 tys. euro).

Nowe tramwaje będą stacjonować w zajezdni Darnycia.– Nowe tramwaje nie tylko zwiększą komfort mieszkańców i odwiedzających stolicę, ale także przyspieszą przejście na bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska transport. W sumie od 2015 roku miasto kupiło 139 nowych trolejbusów, 75 tramwajów i 307 autobusów – podsumował Witalij Kliczko.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony