Partnerzy serwisu:

W Karlsruhe to samochody proszą o zielone światło

Jakub Rösler 04.12.2021

W Karlsruhe to samochody proszą o zielone światło
fot. Carsten Naber, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Niemieckie miasto Karlsruhe wprowadziło pilotaż polegający na ciągłym zielonym świetle dla pieszych i rowerzystów na dwóch skrzyżowaniach w mieście. System przez cały czas wyświetla zielone światło dla pieszych i cyklistów, a dopiero w momencie wykrycia samochodu, światła zmieniają się i umożliwiają przejazd autom. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, ma być dalej rozwijane.
Karlsruhe stawia na pierwszeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym! Na dwóch skrzyżowaniach w mieście właśnie uruchomiono pilotażowy program, który zapewnia ciągłe zielone światło dla pieszych i cyklistów. Powód? Chęć ograniczenia strat czasu, a także polityka klimatyczna, która ma zachęcać do korzystania z roweru i własnych nóg, w zamian samochodów osobowych.

Jak podał portal SWR Aktuell niemieckie miasto Karlsruhe uruchomiło pilotaż, który ma dać odpowiedź na to, czy ciągłe zielone światło dla pieszych i rowerzystów jest lepsze niż rozwiązania stosowane do tej pory. Jak działa testowy system? Zielone światło dla ludzi poruszających się pieszo, a także rowerem pali się przez cały czas i gaśnie w momencie gdy czujniki wykryją zbliżający się samochód.

Jeśli do skrzyżowania zbliża się kilka samochodów, to sygnalizacja przechodzi w 45-sekundowy program, w którym maksymalnie 27 sekund zielonego światła przynależy autom, a 28 pieszym i rowerzystom. Projekt jest realizowany przez władze miasta wraz z naukowcami z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Karlsruhe. Jeśli pilotaż się sprawdzi, to projekt ma być rozwijany, a pierwsze efekty mają być znane jeszcze w tym roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony