Partnerzy serwisu:

W Bydgoszczy trwa budowa nowych mostów nad Brdą. Wstrzymany ruch tramwajów na Perłowej

inf. pras 05.01.2022

arrow
arrow
W Bydgoszczy trwa budowa nowych mostów nad Brdą. Wstrzymany ruch tramwajów na Perłowej
fot. UM Bydgoszcz
W Bydgoszczy trwa budowa nowych mostów nad Brdą. Wstrzymany ruch tramwajów na Perłowej
W Bydgoszczy trwa budowa nowych mostów nad Brdą. Wstrzymany ruch tramwajów na Perłowej
W Bydgoszczy trwa budowa nowych mostów nad Brdą. Wstrzymany ruch tramwajów na Perłowej
Wkrótce ruszą kolejne prace związane z budową nowego połączenia tramwajowego pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami. Wraz z budową mostów nad Brdą modernizowane będzie torowisko wzdłuż ul. Perłowej. 8 stycznia wprowadzone zostaną duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Na budowie mostów nad Brdą trwają prace związane z wykonaniem nowej kanalizacji deszczowej w ulicy Fordońskiej i Łęczyckiej. Wykonywane są też palowania pod podpory nowych mostów (tramwajowego i drogowego) oraz pogrążane są ścianki szczelne, dzięki którym powstaną komory umożliwiające prowadzenie betonowania oraz zbrojenia podpór. Przy sprzyjających warunkach pogodowych (temperaturach powyżej 0 st. C), po sprawdzeniu nośności zabudowanych pali, planowane są prace związane z wykonywaniem podpór pod mosty.

Obecnie trwa również przygotowywanie nasypu do obiektów od strony południowej. Przed świętami zakończono budowę części fundamentów pod słupy trakcyjne (również w ul. Fordońskiej), co umożliwi ustawienie nowych konstrukcji pod koniec stycznia.Na dniach rozpocznie się przebudowa zasilania sieci trakcyjnej w ulicy Fordońskiej, co umożliwi rozbiórkę sieci istniejącej kolidującej z nowobudowanym torowiskiem i przystąpienie do robót torowych. Wcześniej przebudowano sieć ciepłowniczą i gazową, która kolidowała z rozbudową dróg i torowisk. Po zakończeniu robót związanych z uzbrojeniem terenu, planowane są roboty drogowe na jezdni północnej ul. Fordońskiej oraz ciągach pieszo-rowerowych.

Gruntowna modernizacja torowiska

Budowa nowych mostów nad Brdą powiązana jest też z przebudową torowiska na ul. Perłowej. Dzięki temu w ramach jednego zadania powstaje nowoczesna infrastruktura na całym ciągu komunikacyjnym od Fordońskiej aż do rozbudowanego wcześniej węzła Szarych Szeregów. W sobotę rozpoczną się pierwsze prace w tej części Kapuścisk.

W pierwszej kolejności rozebrana zostanie sieć trakcyjna, słupy, wygrodzenia torowisk i wiaty przystankowe. W dalszej kolejności planowana jest rozbiórka torowiska. Następnie planowane jest wykonanie nowych fundamentów oraz słupów trakcyjnych. Budowa torowiska potrwa pół roku. Wcześniej konieczna będzie jeszcze m.in. przebudowa skrzyżowywania i węzła tramwajowego na styku Perłowej i Toruńskiej. W najbliższych tygodniach szereg prac planowanych jest również przy budowie nowych mostów. Wykonawca firma Trakcja SA przy sprzyjającej pogodzie zamierza kontynuować palowanie, budowę nasypów w kierunku projektowanych przyczółków oraz rozpocząć budowę podpór.

Zmiany w komunikacji

W związku z rozpoczęciem prac na torowisku wzdłuż ulicy Perłowej od soboty (8 stycznia) innymi trasami pojedzie kilka linii tramwajowych. Dzięki nowemu torowisku na ul. Kujawskiej wszystkie osiedla górnego tarasu nadal będą posiadały bezpośrednie tramwajowe połączenia z centrum. W tygodniu (dni powszednie) na górny taras kursować będą długie składy tramwajowe. Napełnienia we wszystkich pojazdach na zmienionych trasach, będą na bieżąco monitorowane przez ZDMIKP.Linia nr 4 z Bielaw na Glinki pojedzie ulicą Kujawską. Tramwaje linii nr 7 i 8 będą miały skrócone trasy i zawrócą na zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej. Linia nr 11 zostanie zawieszona. Wprowadzone zostaną również autobusowe linie zastępcze:

Za T na trasie rondo Toruńskie-Toruńska –Bernardyńska-rondo Jagiellonów

Za T8 na trasie rondo Toruńskie-W. Bełzy-Wojska Polskiego-Kapuściska.

Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony