Partnerzy serwisu:

W Bydgoszczy będą nowe drogi dla rowerzystów

Redakcja/inf. pras. 10.08.2020

Urząd Miejski w Bydgoszczy poinformował o zakończeniu prac przy budowie dróg rowerowych na ul. Kruszwickiej. Oznacza to również początek kolejnej inwestycji związanej z budową trasy dla rowerzystów w ciągu ul. Focha. Nową ścieżką rowerzyści będą mogli pojechać jesienią.
Jak poinformował, cytowany w komunikacie, zastępca dyrektora ZDMIKP Maciej Gust, infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Kruszwickiej, to ok. 1,5 km nowych tras, przebudowa chodników dla pieszych, w tym dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, urządzenie zieleni, wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne oraz dostosowanie sygnalizacji świetlnej na Placu Poznańskim. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu unijnym.

Projekt budowy drogi rowerowej na ul. Focha w Bydgoszczy zakłada na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności budowę nowej wydzielonej drogi dla rowerów po południowej stronie ulicy. Po północnej stronie na odcinku Grottgera − Multikino trasa została już wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary oraz w ramach budowy dróg rowerowych w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Na moście droga dla rowerów zostanie wydzielona na chodniku za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy operą i pl. Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych.

W projekcie ujęte zostały niezbędne korekty układu drogowego – jezdni, przystanków komunikacji publicznej, chodników – bez których niemożliwe byłoby zaprojektowanie infrastruktury dla ruchu rowerowego. Większość prac budowlanych będzie jednak prowadzona w obrębie istniejącego obecnie chodnika. Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Prace zakończą się jesienią, a ich koszt wyniesie 2,5 mln zł.

Finisz na ul. Kruszwickiej


W rejonie ul. Kruszwickiej drogi rowerowe powstały po obu stronach. Niezbędna była do tego korekta części jezdni, która na wysokości centrum handlowego została zawężona do dwóch pasów ruchu. Po stronie wschodniej natomiast część trasy wytyczona została w formie pieszojezdni. Drogi rowerowe powstały również wokół placu Poznańskiego. W tym miejscu trwa: malowanie oznakowania poziomego, montaż sygnalizacji świetlnej. W ramach zadania wykonane zostały również nowe zatoki autobusowe na wylocie ul. Szubińskiej i Stromej oraz przebudowana została zatoka na ul. Kruszwickiej. Koszt inwestycji przy ul. Kruszwickiej wyniósł 9 mln zł.

Jak poinformował, cytowany w komunikacie UM Bydgoszcz zastępca dyrektora ZDMIKP, Maciej Gust, infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Kruszwickiej, to ok. 1,5 km nowych tras, przebudowa chodników dla pieszych, w tym dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, urządzenie zieleni, wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne oraz dostosowanie sygnalizacji świetlnej na Placu Poznańskim. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu unijnym.

Kolejne inwestycje rowerowe w mieście

W tym roku w Bydgoszczy do użytku oddano już blisko 6 kilometrów dróg rowerowych. Szlaki dla jednośladów powstały wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od węzła zachodniego do granicy miasta (4,5 km), przy Armii Krajowej (0,5 km) oraz Nad Kanałem (0,6 km). W realizacji są jeszcze drogi rowerowe wzdłuż ul. Kujawskiej, Kolbego oraz ul. Jeździeckiej. Przy tej ostatniej trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje ciąg pieszo-rowerowy na odcinku od ul. Podkowa do ul. Gdańskiej. Zakres i kształt projektu zostanie poddany konsultacjom z mieszkańcami jeszcze w tym miesiącu. Rozstrzygnięcie przetargu jest planowane w sierpniu. Wartość projektu to ponad 4 mln zł, wysokość dofinansowania to 2,4 mln zł.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony