Partnerzy serwisu:

W Bawarii w tramwaju, pociągu czy sklepie tylko ze specjalną maseczką

Artur Bogdanowicz 14.01.2021

W Bawarii w tramwaju, pociągu czy sklepie tylko ze specjalną maseczką
fot. autor
Od najbliższego poniedziałku, udając się w Bawarii na zakupy lub korzystając z komunikacji zbiorowej, trzeba będzie nosić maskę ochronną FFP2. Obecnie na terenie całej Republiki Federalnej Niemiec obowiązuje lockdown.
W pierwszym tygodniu obowiązywania zarządzenia przewidziano jedynie upomnienia wobec osób niestosujących się do tego przepisu, od 25 stycznia wprowadzone będą kary finansowe. Z obowiązku noszenia specjalnych masek zwolnione są osoby do 15 roku życia.

Bawaria znajduje się obecnie pośrodku listy krajów związkowych pod względem liczby zakażeń koronawirusem. W pierwszej fazie pandemii odnotowywano tu stosunkowo wysoką liczbę infekcji. Częściowo odpowiadały za to przypadające na koniec lutego ferie zimowe 2020. Spora część mieszkańców spędziła je w ośrodkach narciarskich Austrii i Południowego Tyrolu, gdzie ogniskowały się zakażenia, które przeniesione zostały stamtąd na południe Niemiec.

Obecnie na terenie całej Republiki Federalnej Niemiec obowiązuje lockdown. Zamknięte są szkoły oraz sklepy niespożywcze i niedrogeryjne. W pozostałych zakupy możliwe są tylko online lub w systemie click & collect. Opieka w żłobkach i przedszkolach możliwa jest tylko w systemie awaryjnym. W tzw. hot spotach ograniczone jest przemieszczanie w celach turystycznych do maksymalnie 15 km od granicy miasta/powiatu. W Bawarii czy Badenii-Wirtembergii obowiązuje godzina policyjna, a w całej Turyngii zasada 15 km.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Niemczech dotyczy wszystkich przestrzeni zamkniętych, od banków przez przychodnie i zakłady pracy (poza stanowiskiem pracy po zapewnieniu odstępu od innych osób) po środki komunikacji zbiorowej. Bawaria jest pierwszym landem, gdzie nie wystarczą już zwykłe maseczki chirurgiczne, materiałowe czy szal, aby móc wejść do piekarni czy skorzystać z tramwaju. Z zainteresowaniem pozostaje czekać, czy inne kraje związkowe również pójdą tą drogą.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport