Partnerzy serwisu:

W 2020 roku w Poznaniu stanie 200 nowych wiat

Redakcja 13.01.2020

W 2020 roku w Poznaniu stanie 200 nowych wiat
fot. UM Poznań
Stoi na przystanku tramwajowym przy ul. Hetmańskiej, nazywa się "Rolna" i jest 150. wiatą przystankową wymienioną w 2019 roku. Na tym jednak nie koniec, bo w tym roku w mieście ma pojawić się nawet 200 nowych wiat. W piątek Grupa MTP i Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały aneks do umowy dotyczący ich postawienia.
Nowe wiaty są większe od dotychczasowych, będzie ich też w mieście więcej. Pojawią się też na przystankach, na których do tej pory nic nie chroniło pasażerów przed deszczem i wiatrem. Na ich wymianie zyska estetyka Poznania – stare konstrukcje występowały w kilku modelach i były już wysłużone.

Nowe wiaty zaczną pojawiać się na terenie całego miasta od lutego. Niektóre platformy przystankowe zyskają kolejne – będą stawiane tam, gdzie jest dużo pasażerów i jedna wiata nie wystarczy, a warunki techniczne pozwalają na dostawienie kolejnej.

– Pod koniec tego roku co trzecia wiata na przystanku będzie już nowa i bardziej funkcjonalna. Zyska na tym estetyka miasta, a przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej – podkreśla Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP. – Cały ten proces jest możliwy również dzięki udanej współpracy z ZTM i MPK – dodaje.

– Po dobrej współpracy przy stawianiu 150 wiat jesteśmy przekonani, że i w tym roku wygodne wiaty systematycznie będą zastępować stare albo pojawiać się w miejscach, gdzie do tej pory ich brakowało – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

30 nowych wiat, które staną w tym roku, wyposażonych będzie w ekrany ledowe. – Dadzą one możliwość szybkiego komunikowania się z mieszkańcami, np. informowania o zagrożeniach pogodowych czy utrudnieniach w ruchu – zaznacza Tomasz Kobierski.

Wiosną osiem już postawionych wiat się zazieleni. W marcu na ich dachach posadzony zostanie rozchodnik. To niewielka roślina występująca na terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza.

Zielone wiaty na razie są pilotażowym projektem. Stoją na przystankach przy pl. Bernardyńskim (dwie), Rynku Łazarskim (cztery), HCP i ul. Małe Garbary.

Wiaty wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Mają kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem, oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Docelowo wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić rozkład jazdy po zmroku. Mają także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony