Partnerzy serwisu:

USA: Kolei TexRail na lotnisko Dallas Fort Worth otwarta

Tomasz Kościelny 15.01.2019

USA: Kolei TexRail na lotnisko Dallas Fort Worth otwarta
Baseball Watcher/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Licząca 43 km kolej TexRail, łącząca centrum Fort Worth, Grapevine oraz terminal "B" lotniska Dallas Fort Worth, jest już w eksploatacji. Pierwsze pociągi pojechały nową trasą 10 stycznia.
Nowa trasa rozpoczyna się na stacji Texas & Pacific w mieście Fort Worth, skąd biegnie w kierunku lotniska przede wszystkim istniejącą od lat trasą towarową. Zostało na niej zlokalizowanych łącznie dziewięć przystanków i stacji. Dwie z nich kolej TexRail dzieli także z koleją Trinity Express Service. Budowę stacji w rejonie portu lotniczego sfinansowały władze lotniska.

Otwarcie linii było zaplanowane na kilka dni wcześniej – pierwszy pociąg miał dowieźć pasażerów na lotnisko 5 stycznia, jednak ze względu na problemy techniczne związane z systemem sterowania ruchem, przesunięto je o pięć dni.

Pokonanie całej trasy zajmuje w tej chwili nieco ponad 50 minut. Do lutego przejazdy pociągiem będą bezpłatne. Najtańszy bilet ma kosztować ok. 2,5 dolara. Szacunki zakładają, że pod koniec roku dziennie z kolei TexRail będzie korzystać ok. 8 tys. pasażerów. W ciągu 15 lat liczba ta wzrośnie do 14 tys. pasażerów dziennie.

Linię obsługują pociągi Flirt, wyprodukowane przez firmę Stadler. Kontrakt na dostawę ośmiu spalinowych zespołów trakcyjnych został zawarty cztery lata temu. Wartość zamówienia to ok. 100 mln dolarów. Stadler Rail wybudował w Stanach Zjednoczonych nowy zakład. Pudła pociągów i wózki były produkowane w Szwajcarii, natomiast montaż był prowadzony w North Salt Lake w stanie Utah. Składy mogą rozpędzać się do prędkości 130 km/h, a na pokładzie każdego z nich znajdują się po 224 siedzenia.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony