Partnerzy serwisu:

Tyskie Linie Trolejbusowe z ofertą na 6 elektrobusów ładowanych z sieci trakcyjnej

Witold Urbanowicz 17.11.2020

Tyskie Linie Trolejbusowe z ofertą na 6 elektrobusów ładowanych z sieci trakcyjnej
fot. TLT
Tyskie Linie Trolejbusowe otworzyły oferty w przetargu na dostawy sześciu 12-metrowych elektrobusów, które będzie można ładować z wykorzystaniem istniejącej sieci trolejbusowej. O zamówienie ubiega się wyłącznie Solaris.
Zamówienie obejmuje sześć pojazdów. Tychy wymagają autobusu jednoczłonowego o długości 11,5-12,5 m, który może pomieścić min. 80 pasażerów, w tym co najmniej 24 na miejscach siedzących. Wymagane są trzy pary drzwi otwierane do środka i wejście na wysokości maks. 340 mm. Przewidziano wentylatory mechaniczne, okna z możliwością otwarcia, przyciemnione szyby, klimatyzację i ogrzewanie wodne z elektrycznym wymiennikiem (bojlerem) oraz niemalowane poręcze ze stali nierdzewnej. Pojazd ma być wyposażony w monitoring, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD oraz zapowiedziami, system liczenia pasażerów, instalację elektryczną dla systemu ŚKUP, kasowniki.

Elektrobus ma być napędzany silnikami elektrycznymi zintegrowanymi z piastami kół tylnych o mocy min. 150kW. Pojazd ma umożliwiać pokonywanie wzniesień do 12%. Wymagane są akumulatory o pojemności minimalnej 80 kWh, wykonane w technologii LTO, oferujące zasięg min. 45 km bez konieczności doładowywania. Urządzenia magazynujące energię elektryczną muszą być ładowane za pomocą zabudowanymi na stałe w pojeździe zespołem ładowania baterii trakcyjnych, współpracującym z odbierakami trolejbusowymi, który musi być dostosowany do pracy z istniejącą siecią trolejbusową. System automatycznie będzie podejmował ładowanie wyrównawcze w przypadku, gdy pojazd będzie podpięty do sieci powyżej 40 minut, stan naładowania baterii osiągnie 90% a pojazd nie będzie w ruchu. Ponadto przewidziano złącza plug-in o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania baterii zastosowanych w elektrobusie poprzez gniazdo w systemie CCS (Combo 2) lub gniazda i przewodu umożliwiającego zasilanie zespołu ładującego napięciem 3x400V.

Dziś (17 listopada) minął termin składania ofert. O zamówienie ubiega się wyłącznie Solaris, który wycenił ofertę na 18,229 mln zł brutto. To więcej, niż zamierzał przeznaczyć zamawiający – budżet został określony na kwotę 15,375 mln zł brutto. Na realizację zamówienia przeznaczono 14 miesięcy.

TLT posiadają już dwa elektrobusy Solarisa. „O tym, że projekt uruchomienia autobusów elektrycznych trafi do Tyskich Linii Trolejbusowych zadecydowało Miasto Tychy. Wzięto tutaj pod uwagę wieloletnie doświadczenie TLT w eksploatowaniu taboru elektrycznego. Elektrobus jest pod względem technicznym bardzo podobny do trolejbusu, z tą różnicą, że nie pobiera prądu z sieci napowietrznej” – informuje przewoźnik.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony