Partnerzy serwisu:

Tylko jedna oferta na centrum przesiadkowe w Sokółce

Przemysław Farsewicz 28.03.2022

Tylko jedna oferta na centrum przesiadkowe w Sokółce
mat. UM Sokółka
Sokółka przymierza się do przebudowy obecnego budynku dworca. Miałby on stanowić część gminnego centrum przesiadkowego. Drugim elementem szykowanej inwestycji będzie uporządkowanie terenu wokół dworca i lepsza integracja z komunikacją miejską i dalekobieżną. Miasto otrzymało na realizację inwestycji tylko jedną ofertę.
Gmina Sokółka prowadzi przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Gminnego Centrum Przesiadkowego. Węzeł maiłby powstać przy ul. Kolejowej. W planach jest także przebudowa budynku dworca PKP, który ma zmienić swoją funkcję użytkową. Dotychczasowe lokale mieszkalne mają zostać przekształcone w powierzchnie użytkowe i usługowo-biurowe.

Na złożenie oferty zdecydował się wyłącznie Budimex. Oferta firmy jest jednak wyższa od budżetu miasta. Sokółka przygotowała na realizację zdania 29,5 mln zł. Budimex wycenił roboty na 35,8 mln zł netto (44 mln zł brutto). Zaoferował także udzielenie gwarancji na roboty na okres 60 miesięcy. Przy wyborze oferty miasto analizuje takie parametry jak cena (60 proc.), okres udzielonej gwarancji na prace (30 proc.) oraz doświadczenie kluczowego personelu w postaci projektanta i kierownika budowy (10 proc.).

Gmina zapowiada wymianę w budynku instalacji wewnętrznych, w tym instalacji elektryczne, odgromowej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, klimatyzacji i sieci teletechnicznych. Zamontowane miałyby być urządzenia fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Koncepcję odświeżenia bryły budynku ma przedstawić projektant, który będzie zobligowany do przedłożenia dwóch odmiennych rozwiązań projektowych i dwóch wizualizacji dla każdej z nich. Zaznaczono, że wykonawca w trakcie trwania prac ma zapewnić na dworcu obsługę pasażerów.

Przebudowie poddany miałby zostać również teren wokół dworca. Zmienić się ma oświetlenie terenu. Wybudowane będą ciągi komunikacyjne, parkingi, zatoki dla autobusów i taksówek, wiaty przystankowe. Na czas robót powstaną tymczasowe przystanki dla obsługi połączeń komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa, a w pobliżu budynku droga parking z wiatą na rowery. Nie zapomniano o promowaniu elektromobilności, stąd w planach budowa stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

Prowadząca do dworca ul. Kolejowa ma zostać przebudowana. Zmieniona będzie nawierzchnia. Pojawią się nowe zatoki. Piesi zyskają nowe chodniki i zieleńce. Przebudowa obejmie odcinek od skrzyżowania ul. Kolejowej z 11 Listopada do skrzyżowania ul. Kolejowej z ul. Wyszyńskiego.

Sokółka zaznacza, że gminie zależy na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych dostosowanej do obsługi osób z dysfunkcjami. Powstać ma atrakcyjna i wzajemnie się uzupełniająca przestrzeń publiczna na dworcu – komercyjna na parterze budynku i biurowo-usługowa na wyższych kondygnacjach. Powstać ma reprezentacyjny hol wejściowy do budynku dworca o wysokości dwóch kondygnacji nad częścią centralną przebudowywanego budynku z zastosowaniem łącznika – kładki łączącej pomieszczenia biurowe drugiej kondygnacji nadziemnej prawego i lewego skrzydła budynku.

Miasto zaznacza w zamówieniu, że chce nadać reprezentacyjności budynkowi dworcowemu jako „bramy do miejscowości”. W środku powstać ma także atrakcyjna czytelnia. Zamówienie jest współfinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wartość szacunkowa inwestycji to 24,06 mln zł. Na realizację zadania przewidziano 42 miesiące.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony