Partnerzy serwisu:

Tychy. Przyjadą 23 nowe, przegubowe autobusy MAN

jd/inf. pras. 14.05.2019

Tychy. Przyjadą 23 nowe, przegubowe autobusy MAN
fot. PKM Tychy
W Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Tychach podpisano w poniedziałek 13 maja umowę z MAN na dostawę 23 fabrycznie nowych autobusów zasilanych silnikiem CNG, czyli na sprężony gaz ziemny.
Zgodnie z umową do końca maja 2020 roku na ulicach Tychów pojawią się 23 nowe autobusy przegubowe MAN Lion`s City G CNG, przystosowane do przewozu rowerów, klimatyzowane, wyposażone w bramki do liczenia pasażerów, pełny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, dostęp do internetu za pomocą wi-fi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Pojazdy przystosowane będą do przewozu osób niepełnosprawnych oraz niedowidzących, posiadać będą system głosowego zapowiadania przystanków. Każdy z 18-metrowych autobusów przegubowych wyposażony będzie w 40 miejsc siedzących, a na pokład zabierze 152 pasażerów i kierowcę.

– Zakup autobusów to kolejny etap współfinansowanej ze środków unijnych inwestycji, w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim. Całość obejmuje kompleksową przebudowę zajezdni, która już trwa, zakup 61 pojazdów komunikacji miejskiej oraz 2 pojazdów serwisowych i będzie kosztowała według szacunków ponad 160 milionów złotych – mówi Miłosz Stec – prezes PKM Tychy.

Pierwsza partia sześciu autobusów dotrze do PKM Tychy w marcu 2020 r., a pozostałe do końca maja 2020 r. Po Tychach jeździ obecnie 6 takich autobusów, jednak dzisiejszy zakup autobusów MAN Lion`s City G CNG sprawił, że będą to pierwsze takie pojazdy w Tychach w barwach metropolii, czyli żółte.

– Autobusy będą jako pierwsze w naszym mieście przystosowane do przewozu rowerów, wiemy, że wielu mieszkańców czekało na taką możliwość, obecnie mamy tylko jeden taki autobus marki Solaris – mówi Michał Kasperczyk – rzecznik prasowy PKM Tychy.

To nie koniec zalet nowych pojazdów – wyposażone będą w silniki zasilane sprężonym gazem ziemnym, emitują także niższe poziomy hałasu od tych zasilanych olejem napędowym i co niezwykle ważne w kontekście walki we smogiem – autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń niż nowe autobusy z silnikami diesla – podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Po zakończeniu inwestycji tyska zajezdnia będzie jedyną w Polsce, która będzie miała w 100 proc. autobusy zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. Tym samym Tychy umocnią swoją pozycję lidera pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym – dodaje prezydent Dziuba.

Cena zakupu wszystkich 23 pojazdów wynosi 39 197 664,58 zł brutto (31,9 mln zł netto).

Kolejny zakup autobusów jest częścią planu PKM Tychy, który zakłada do 2024 roku wyeliminowanie z floty pojazdów z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Częścią tego planu jest zakup 20 autobusów standardowej długości, którego nie udało się rozstrzygnąć w pierwszym terminie i niedawno rozpisano kolejny przetarg.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony