Partnerzy serwisu:

Tuszyn: Uruchomienie samorządowej linii do Łodzi niepewne

Kasper Fiszer 07.01.2019

Tuszyn: Uruchomienie samorządowej linii do Łodzi niepewne
fot. Damianwiszowaty12, lic. CC BY-SA 4.0
Podłódzki Tuszyn, do którego niegdyś docierały nawet podmiejskie tramwaje, dziś jest niemal odcięty od aglomeracyjnej sieci komunikacyjnej. Mogłoby to zmienić powstanie zapowiadanego połączenia autobusowanego organizowanego przez tamtejszy samorząd w porozumieniu z władzami Łodzi i Rzgowa. Na cztery miesiące przed planowaną inauguracją kursów uruchomienie linii wydaje się jednak mocno niepewne.
Na naszych łamach poświęciliśmy ostatnio sporo miejsca problemom komunikacyjnym podłódzkiego Tuszyna. Niespełna 8-tysięczne miasto utraciło kilka dni temu połączenie z Łodzią obsługiwane dotychczas przez łódzki PKS. Przewoźnik tłumaczy, że funkcjonowanie linii stało się nierentowne, a do porozumienia z lokalnym samorządem w sprawie dodatkowego dofinansowania kursów nie doszło.

Burmistrz: Na razie trudno przesądzić o zaistnieniu połączenia

Ratunkiem dla mieszkańców Tuszyna i okolicznych miejscowości mogłoby okazać się uruchomienie samorządowej linii autobusowej, której utworzenie zapowiedziały niedawno władze Łodzi. Podpisały one z gminami Rzgów i Tuszyn porozumienie, na mocy którego ta ostatnia miałaby w kwietniu tego roku rozpocząć obsługę trasy Głuchów – Tuszyn – Rzgów – Łódź. Na razie nie jest jednak pewne, czy Tuszyn rzeczywiście utworzy swoją komunikację gminną (obecnie samorząd nie ma swoich otwartych połączeń komunikacyjnych).

– Uruchomienie transportu lokalnego na terenie gminy zależy od bardzo wielu czynników, na które gmina nie zawsze ma wpływ – mówi Witold Małecki, burmistrz Tuszyna. – Dlatego też na obecnym etapie trudno jest przesądzać o jego fizycznym zaistnieniu – stwierdza. Samorząd nie odniósł się natomiast wprost do naszych pytań dotyczących planów powołania własnego przewoźnika lub powierzenia realizacji przewozów podmiotowi zewnętrznemu.

Województwo może dofinansować zakup niezbędnego taboru

Nie wiemy także, czy kwietniowa data inauguracji połączenia nadal jest planem obowiązującym. – Mając na względzie dobro mieszkańców, zaspokojenie ich potrzeb, gmina ze swojej strony będzie czyniła wszystko, by transport, czy to lokalny, czy też publiczny, istniał na terenie gminy – zapewnił nas jedynie nasz rozmówca. Obecnie kursy do Łodzi zapewnia głównie prywatny przewoźnik Polan ze Srocka, który uruchamia linię busową Piotrków Trybunalski – Tuszyn – Łódź.

Jeśli gmina ostatecznie uruchomi swoją linię autobusową, może ona być obsługiwana autobusami fabrycznie nowymi. Jak potwierdził burmistrz Witold Małecki, samorząd złożył bowiem wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą „Niskoemisyjny transport zbiorowy w Gminie Tuszyn”. Środki miałyby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Projekt został już oceniony jako zgodny ze strategią Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (instytucji pośredniczącej w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Nie wydaje się jednak możliwe, by nawet w przypadku pozyskania środków autobusy zostały dostarczone w najbliższym czasie, podczas gdy potrzeby zapewnienia regularnego transportu zbiorowego stają się bardzo pilne.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony