Partnerzy serwisu:

Trzy linie metra powstaną w Tel Awiwie

Tomasz Kościelny 28.12.2018

Trzy linie metra powstaną w Tel Awiwie
Fot. Smirnova Ksenia - Flickr/CC BY 2.0/Wikimedia Commons
Ministerstwo Transportu Izraela potwierdziło koncepcję budowy sieci podziemnej kolei w Tel Awiwie oraz w obszarze aglomeracji tego miasta. Dzięki inwestycji powstanie łącznie ponad 130 km tras metra. Budowa miałaby ruszyć najwcześniej za 6 lat.
Pierwsza z planowanych linii, o przebiegu północno-południowym, ma liczyć prawie 73 km długości. Ma przebiegać przez kilkanaście miejscowości, w tym także przez Tel Awiw. Druga linia, łącząca wschód z zachodem aglomeracji, będzie liczyła ok. 25 km. Trzecia, o długości ok. 32 km, będzie swego rodzaju ringiem, który połączy dwie pozostałe linie i zintegruje je z systemem sieci tramwajowej.

Plan budowy sieci metra został już przedstawiony Komitetowi ds. Infrastruktury Krajowej. Wstępnie zakłada on realizację inwestycji w taki sposób, aby linie można było w przyszłości wydłużać. Niebawem rozpoczną się prace nad analizami dotyczącymi przyszłego ich rozbudowywania

Budowa metra w Tel Awiwie i w obszarze aglomeracji miasta może kosztować nawet ok. 40 mld dolarów. Na trzech liniach zostanie zlokalizowanych około 100 stacji. Prognozy wskazują na to, że dziennie z całego systemu będzie korzystać ok. 1,5 mln podróżnych, a w skali roku – ok. 450 mln. Pociągi w godzinach szczytu miałyby kursować co 3-4 minuty.

Aktualnie w Tel Awiwie prowadzona jest budowa systemu tramwajowego - trwają prace przy realizacji pierwszej linii (linia „czerwona”). W planach jest jeszcze siedem kolejnych. Ta gigantyczna inwestycja jednak opóźnia się, m.in. ze względu na rosnące koszty budowy sieci.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony