Partnerzy serwisu:

Trzaskowski: Walka ze smogiem absolutnym priorytetem. W ścisłej współpracy z Mazowszem

Jakub Madrjas 27.02.2019

Trzaskowski: Walka ze smogiem absolutnym priorytetem. W ścisłej współpracy z Mazowszem
Fot. Łukasz Patera
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział podczas Kongresu Czystego Powietrza ścisłą współpracę z samorządem województwa w dziedzinie poprawy jakości powietrza. – Walka ze smogiem jest jednym z absolutnych priorytetów mojej prezydentury – przypomniał, wymieniając szereg podjętych działań, w tym zwiększenie zaangażowania środków finansowych na wymianę „kopciuchów” do 300 mln zł w najbliższych czterech latach, zazielenianie miasta czy zmianę zadań Straży Miejskiej, która ma intensywnie ścigać trucicieli. Wkrótce ruszy też przetarg na trzy nowe stacje pomiaru jakości powietrza. Docelowo system monitoringu ma zwiększyć swój potencjał aż o ok. 140 urządzeń.
Jak podkreślił podczas konferencji prasowej otwierającej Kongres Czystego Powietrza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, by skutecznie walczyć ze smogiem, niezbędna jest lepsza informacja na jego temat. Dlatego Warszawa będzie stawiać nowe stacje pomiaru jakości powietrza. Uruchomienie przetargu na pierwsze trzy nowe obiekty zapowiedział na najbliższe tygodnie.

– Warszawa intensyfikuje walkę ze smogiem. Priorytetem jest likwidacja wszystkich kopciuchów i zazielenianie miasta. Kompleksowo działamy w trosce o czyste powietrze, a co za tym idzie, dbamy o zdrowie mieszkańców i lepszą kondycję środowiska. W ciągu najbliższych czterech lat miasto przeznaczy 300 mln zł m.in. na likwidację trujących, starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii – wymieniał prezydent Warszawy. Jak dodał, poprawa jakości powietrza będzie prowadzona w ścisłej współpracy z samorządem województwa mazowieckiego. – Mamy te same cele – podkreślał prezydent wskazując, że na pewno trzeba będzie wykorzystać na poprawę jakości powietrza środki z kolejnej perspektywy UE.

Wyższa dotacja na wymianę „kopciuchów”


– Pracujemy nad nową uchwałą, by każdy warszawiak otrzymał wyższą dotację do wymiany nieekologicznego źródła ogrzewania i pokrycie kosztów instalacji, czyli 12 tys. zł dla osób indywidualnych. Upraszczamy procedury, by mieszkańcy ubiegali się o finansowe wsparcie w kilku prostych krokach i by mogli też skorzystać z pomocy doradców. W tym celu powołaliśmy Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej koordynujące działania i w tym celu została powołana pani dyrektor Justyna Glusman – podkreślił.

Jak zapowiedział prezydent, kolejnym ruchem będą środki osłonowe dla potrzebujących warszawiaków i termomodernizacja budynków. – W Warszawie 80 proc. mieszkańców korzysta z miejskiej sieci ciepłowniczej, to najbardziej rozwinięty system w Unii Europejskiej. Jednak kolejne podłączenia domów uzależnione są od prywatnych spółek dostarczających gaz i ciepłą wodę. Rozmawiamy z przedstawicielami firm, by jeszcze w marcu powstał wstępny harmonogram prac. W miejscach, w których nie będziemy mogli doprowadzić centralnego ogrzewania ani sieci gazowej będziemy szukać nowych, innowacyjnych rozwiązań, takich jak odnawialne źródła energii, m.in. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne – mówił prezydent.

Ulice bardziej zielone

Prezydent miasta podkreślał też znaczenie zieleni miejskiej dla poprawy jakości powietrza. Jak wymienił, w ramach programu „Zielone ulice Warszawy” już większość z 76 głównych ulic stolicy przechodzi metamorfozę, pojawia się więcej drzew, krzewów czy kwiatów. Zapowiedział też zmianę zadań Straży Miejskiej, która, wyposażona w drony i smogowozy, ma być jednostką kontrolującą dym z kominów i reagującą na zakazane spalanie odpadów, takich jak stare meble czy zużyty olej. – Powietrze nie zna granic terytorialnych. To, czym oddychamy zależy od wyborów mieszkańców Warszawy i wszystkich innych gmin. Liczę, że edukacja i większa świadomość nas wszystkich zmniejszy ilość energii pochodzącej z węgla, a nielegalne paleniska odpadów będą rzadkością – podsumował Rafał Trzaskowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony