Partnerzy serwisu:

Trzaskowski: Ubytki w dochodach miasta mogą sięgnąć 2 mld zł. Samorządy apelują o pomoc

Witold Urbanowicz 07.04.2020

Trzaskowski: Ubytki w dochodach miasta mogą sięgnąć 2 mld zł. Samorządy apelują o pomoc
Budowa stacji metra Bródnofot. Metro Warszawskie
Samorządy obawiają się znacznego pogorszenia sytuacji finansowej. – Bez pomocy rządu dla samorządów, które są przecież na pierwszej linii walki z koronawirusem, wiele kluczowych inwestycji będzie musiało zostać wstrzymanych. To tylko pogłębi kryzys gospodarczy w naszym kraju – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Pomysły zgłaszane przez samorządy dotyczą m.in. zawieszenia janosikowego czy poluzowania reguły finansowej, odnoszącej się do dopuszczalnego zadłużenia.
Sytuacja finansowa samorządów znacząco się pogarsza. – Finanse samorządów były w trudnej sytuacji jeszcze przed koronawirusem, w związku z tym, że rząd wprowadzał swoje reformy za pieniądze samorządów oraz w związku z rosnącymi kosztami zagospodarowania śmieci – przypomina Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Teraz samorządy spodziewają się dalszego spadku dochodów przy jednoczesnej konieczności ponoszenia środków na walkę z koronawirusem. – W tej chwili szacujemy, że ubytki w dochodach miasta będą bardzo duże – sięgające nawet 2 mld zł – mówi Trzaskowski.

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich zwróciły się z do rządu o to, by przyszedł z pomocą dla samorządów. – Wsparcie samorządów przez wzrost subwencji ogólnej wyliczyliśmy na 11 mld zł. Przy czym może ono przyjąć bardzo różne formuły – zaznacza prezydent Warszawy. To np. uzupełnienie przychodów, niewliczanie kosztów ponoszonych na walkę z koronawirusem do reguły finansowej regulującej kwestię maksymalnego zadłużenia miast czy zawieszenia na przynajmniej dwa lata tzw. janosikowego.

Najważniejsze jest jednak, zdaniem miast, poluzowanie reguły wydatkowej, zgodnie z którą zadłużenie samorządów nie może przewyższać 60% kwoty dochodów. – Dzisiaj w Warszawie moglibyśmy w sposób odpowiedzialny zadłużyć w dużo większym stopniu, by nie rezygnować z ważnych dla mieszkańców inwestycji. W momencie, gdyby ta reguła została poluzowana, moglibyśmy wprowadzać znacznie mniejszy plan ograniczeń budżetowych – mówi Rafał Trzaskowski.

Jak dodaje włodarz stolicy, kluczowe dla samorządów będzie kontynuowanie programów inwestycyjnych. – Jeśli samorządy będą bardzo mocno i drastycznie przycinać inwestycje, to tylko pogłębi to kryzys gospodarczy w naszym kraju. Najważniejsze jest to, żeby koniunktura była jak najmniej dotknięta tym kryzysem. Najważniejsze są miejsca pracy i bezpieczeństwo – podkreśla Trzaskowski.

Miasto już teraz „zabezpiecza się” na negatywne scenariusze. – Trwają analizy na temat ewentualnego opóźniania inwestycji. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji. Wydaliśmy zalecenia, by mieć ogląd sytuacji – mówi Trzaskowski. Zalecono m.in. biurom i burmistrzom dzielnic tymczasowe wstrzymanie się od brania dodatkowych zobowiązań finansowych. – Teraz najważniejsze są zachowanie funkcji miasta i bezpieczeństwo – mówi Rafał Trzaskowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport