Partnerzy serwisu:

Trójmiejska PKM jest legalna

Michał Szymajda 10.12.2015

Trójmiejska PKM jest legalna
NSA orzekł, że PKM zbudowano bez pogwałcenia prawaPKM
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Pomorska Kolej Metropolitalna została zbudowana zgodnie z prawem, uchylając przy tym wyrok niższej instancji. Sprawa ciągnęła się dwa lata. Twórcy PKM i pasażerowie mogą odetchnąć.
W sprawie chodziło o kwestie formalne dotyczące pozwoleń na budowę.  Uwagi do decyzji zgłosił właściciel działki przy ul. Sąsiedzkiej 2 w Matarni, obok której przebiega kolej. W pierwszej instancji właścicielowi działki, profesorowi ASP Januszowi Górskiemu, udało się wykazać, że pozwolenia na budowę jednego z odcinku PKM wydano bezprawnie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wyrok WSA z grudnia 2013 nie był prawomocny i podlegał zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spółka celowa PKM odwołała się niemal od razu, wykazując, że wcześniejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazało na możliwość kontynuacji przedsięwzięć rozpoczętych w ramach specustawy Euro 2012, a budowa PKM była właśnie taką inwestycją.

Wyrok WSA nie przerwał prac nad PKM i kolej udało się uruchomić 1 września 2015 r.  Teraz NSA wydał wyrok korzystny dla strony samorządowej i pasażerów.

– NSA uchylił wyrok sądu niższej instancji. Co prawda przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, ale tylko ze względu na błędy formalne związane np. z brakiem zawiadomienia niektórych stron. Jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, to sąd poparł wszystkie nasze argumenty zawarte w skardze, a zarzuty postawione PKM zostały uznane za nietrafione. Innymi słowy, skutek jest taki, że istnienie PKM jest niezagrożone – powiedział dla portalu trójmiasto.pl mecenas Roman Nowosielski reprezentujący Pomorską Kolej Metropolitalną, który podczas tej sprawy reprezentował PKM.

– Cieszymy się z takiego wyroku. Od początku twierdziliśmy, że racja jest po naszej stronie i teraz sąd to potwierdził - komentuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Teraz sprawa wróci do WSA, który jeszcze raz weźmie pod uwagę wszelkie okoliczności i wróci do NSA. Taki tryb, wskazany przez ustawę, powinien zakończyć sprawę.

Od października pociągi PKM obsługują także linię z Gdańska do Kartuz. Pociągi SKM, na odcinku Gdynia – Kościerzyna, czyli na fragmencie PKM, pojadą od 13 grudnia. Kwestią wymagającą poprawy jest wciąż taryfa obowiązująca w pociągach PKM. Piszemy o tym TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Pomorska Kolej Metropolitalna
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony