Partnerzy serwisu:

Tramwaje Warszawskie. Liście bluszczu na słupach trakcyjnych

inf. pras 30.09.2021

arrow
arrow
Tramwaje Warszawskie. Liście bluszczu na słupach trakcyjnych
fot. Visit Freiburg
Tramwaje Warszawskie. Liście bluszczu na słupach trakcyjnych
Tramwaje Warszawskie. Liście bluszczu na słupach trakcyjnych
Tramwaje Warszawskie. Liście bluszczu na słupach trakcyjnych
Po zielonych torach tramwajowych przyszedł czas na… zielone słupy tramwajowe w trzech miejscach stolicy. To pionierski projekt - słupy tramwajowe będą wyglądały jak wielkie zielone pergole.
Pilotażowy program Tramwajów Warszawskich objął trzy ulice – Prostą, Aleje Jerozolimskie i Puławską. Przy siedemnastu słupach zasadzono już bluszcz w trzech gatunkach, który oplecie słupy tramwajowe. Wybrano winobluszcz pięciolistkowy i dwie odmiany winobluszczu trójklapowego. To rośliny odporne na ciężkie warunki – nie przeszkadza im mróz, silne słońce i nie wymagają dużej ilości wody - podkreślają tramwajarze.

Pierwszy taki projekt w Polsce

Jesienią kolor ich liści zmienia się na czerwony, nie potrzebują podpór i rosnąc potrafią zaczepić się nawet na dość gładkich powierzchniach. Rośliny dorastają średnio nawet do 15 m, będą wymagały skracania i przycinania. Projekt sprawdzi, który gatunek najlepiej daje sobie radę na słupach tramwajowych. Dzięki temu będzie można zazieleniać kolejne miejsce w Warszawie.

W Polsce przedsiębiorstwa tramwajowe nie sadziły dotąd kompleksowo roślin na słupach podtrzymujących sieć trakcyjną, choć rozwiązanie znają tramwajarze z Europy Zachodniej. Obrośnięte bluszczem słupy można spotkać na przykład we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Zielone tory bez podlewania

Słupy z bluszczem to kolejny tramwajowy zielony projekt w Warszawie, która jest liderem w tego typu przedsięwzięciach w Polsce. W mieście jest już ponad 25 km zielonych torów. Tradycyjna konstrukcja torowisk jest zastępowana zielonym dywanem. Stołeczni tramwajarze wprowadzają nowe gatunki roślin, które rosną wzdłuż szyn. Rezygnują z trawy, która wymaga podlewania na rzecz rozchodnika. Jest to roślina, która początkowo eksperymentalnie została posadzona na ul. Obozowej, a teraz dzięki temu, że nie potrzebuje podlewania trafia na inne ulice. To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce.

Tramwaje Warszawskie podkreślają, że inwestycje tramwajowe w Warszawie, które będą prowadzone w ciągu najbliższych dwóch lat będą miały jeszcze więcej nowych zielonych rozwiązań. Na trasie do Wilanowa nawet w węższych miejscach pojawią się specjalnie formowane drzewa, także na części peronów, pasażerowie będą mogli czekać na tramwaj w cieniu (niestety, realizacja tej inwestycji wciąż nie może ruszyć). - Większość torowisk na tej trasie i na trasie na ul. Kasprzaka będzie pokryta rozchodnikiem. Stołeczni tramwajarze prowadzą też badania nad kolejnymi metodami zazieleniania torów tramwajowych - informują TW.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony