Partnerzy serwisu:

Tramwaje Warszawskie dokapitalizowane kwotą 200 mln zł. Starczy na Wilanów

Witold Urbanowicz 17.03.2022

Tramwaje Warszawskie dokapitalizowane kwotą 200 mln zł. Starczy na Wilanów
fot. WU
Rada Miasta dokapitalizowała spółkę Tramwaje Warszawskie dodatkową kwotą 200 mln zł. Pozwoli to zrealizować pozostałe, opcjonalne zamówienia w ramach umowy z wykonawcą tramwaju do Wilanowa, dzięki czemu torowisko nie będzie urywać się na Stegnach. W sumie kwota dokapitalizowania do 2029 r. wzrośnie do 1,246 mld zł.
Na ostatniej sesji, odbywającej się 17 marca, radni przyjęli pakiet zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Po raz kolejny dokapitalizowano spółkę Tramwaje Warszawskie – tym razem kwotą 200 mln zł (105 mln zł w 2023 r., 15 mln zł w 2024 r., 55 mln zł w 2025 r. i 25 mln zł w 2027 r.). W sumie więc kwota dokapitalizowania do 2029 r. wzrośnie do 1,246 mld zł (uwzględniając już poniesione wydatki, w okresie od 2020-2029 kwota ta wynosić będzie 1,346 mld zł).

– Dodatkowe dokapitalizowanie jest spowodowane wzrostem nakładów związanych z inwestycjami prowadzonymi na terenie m.st. Warszawy. Przeznaczenie dodatkowych środków jest spowodowane intencją miasta, aby ważne dla mieszkańców miasta inwestycje mogły być realizowane w maksymalnym zakresie. Taką kluczową inwestycją dla mieszkańców Warszawy jest między innymi budowa linii tramwajowej do Wilanowa – mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Ostatnio Tramwaje Warszawskie rozstrzygnęły po raz drugi przetarg na 8-kilometrową trasę między Puławską a Wilanowem. Etap podstawowy przewiduje budowę 4,5-kilometrowego odcinka torowiska od Puławskiej w ciągu Goworka, Spacerowej, Belwederskiej, Sobieskiego do wysokości ul. Truskawieckiej. Pozostałą część trasy podzielono na trzy zamówienia opcjonalne. Wygrał ponownie Budimex, który zszedł z ceną do 685 mln 424 tys. zł (w tym ok. 461 mln zł za zadanie podstawowe). Budżet na ten cel wynosił 498 mln zł. Przetarg musi się uprawomocnić – wciąż możliwe są jeszcze odwołania.

Dodatkowe, kolejne już dokapitalizowanie pozwoli uruchomić opcje przewidziane w umowie z przyszłym wykonawcą. Zapowiadał to już wcześniej prezydent Warszawy. – Analizujemy sytuację, rozmawiamy ze spółką. Ponieważ projekt jest priorytetowy, będziemy stawali na głowie, by te pieniądze znaleźć – mówił w styczniu Rafał Trzaskowski. Zamówienie podstawowe ma zostać zrealizowane w ciągu 22 miesięcy od zawarcia umowy. Na decyzję o uruchomieniu którejś z trzech opcji tramwaje mają 10 miesięcy. Na realizację każdej z nich wykonawca będzie miał 20 miesięcy od daty wskazanej w oświadczeniu zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony