Partnerzy serwisu:

Tramwaje Warszawskie bliżej Hyundaia. Kontrola nie wykazała naruszeń

Witold Urbanowicz 31.05.2019

Tramwaje Warszawskie bliżej Hyundaia. Kontrola nie wykazała naruszeń
mat. HRC
Obowiązkowa kontrola uprzednia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykazała żadnych uchybień i naruszeń przepisów w głośnym przetargu taborowym Tramwajów Warszawskich. To przybliża spółkę do podpisania umowy ze zwycięzcą postępowania – firmą Hyundai Rotem Company – na dostawy do 213 nowych tramwajów.
Przetarg Tramwajów Warszawskich na dostawy do 213 tramwajów budził bardzo dużo emocji. W lutym wygrała go koreańska firma Hyundai Rotem Company (HRC), która pokonała o ponad pół miliarda droższą Pesę. Z prawej strony sceny politycznej pojawiły się liczne zarzuty wobec władz Warszawy o niewspieranie polskiego przemysłu.

Tak łatwo potencjalnego kontaktu nie chciała też oddać Pesa – choć w zasadzie pozostawała bez szans na zdobycie kontraktu. Oferta bydgoskiego producenta była nie tylko droższa od tej, którą złożył zagraniczny konkurent, ale też znacząco przewyższała budżet Tramwajów Warszawskich. Jeszcze w marcu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła większość zarzutów merytorycznych podnoszonych w odwołaniu Pesy, uznając jedynie jeden zarzut formalny, związany z treścią i formą złożonego przez Hyundai zaświadczenia podatkowego.

W połowie kwietnia Tramwaje Warszawskie – zgodnie z decyzją KIO – wyjaśniły wątpliwości z HRC i ponownie wybrały koreańską ofertę. Pesa postanowiła już dalej się nie odwoływać. To umożliwiło Tramwajom Warszawskim przejście do kolejnego etapu – każdy duży unijny przetarg, zgodnie z przepisami, musi przejść tzw. kontrolę uprzednią prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w zakresie zgodności postępowania z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Po majówce Tramwaje Warszawskie wystąpiły do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o przeprowadzenie takiej kontroli z zastosowaniem dłuższego, 30-dniowego terminu. Kontrola uprzednia zakończyła się wczoraj (30 maja). Jej wynik jest pozytywny dla spółki: prezes UZP nie stwierdził żadnych naruszeń.

Teraz Tramwaje Warszawskie mogą przejść do kolejnych kroków, poprzedzających podpisanie umowy z Hyundaiem. – Dalej czekają nas inne formalności, w tym złożenie przez Hyundai gwarancji należytego wykonania, a także szereg uzgodnień, związanych m.in. z datą skierowania pierwszego tramwaju do odbiorów. Sądzę, że pod koniec czerwca bądź na początku lipca mogłoby dojść już do zawarcia umowy – mówił niedawno Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Zamówienie podstawowe opiewa na 123 tramwaje. Pierwszy tramwaj będzie dostarczony w ciągu 22 miesięcy od zawarcia umowy. Wykorzystanie opcji na kolejne tramwaje będzie zależne od dostępnych środków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony