Partnerzy serwisu:

Tramwaje Śląskie: Wznowione odbiory nowego Moderusa. Wyjechał na miasto

Witold Urbanowicz 17.04.2020

Tramwaje Śląskie: Wznowione odbiory nowego Moderusa. Wyjechał na miasto
fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaje Śląskie wznowiły wstrzymane z powodu epidemii odbiory najnowszego tramwaju, dostarczonego przez Modertrans. Pojazd wyjechał – w ramach jazdy szkoleniowej – na miasto. Produkcja kolejnych wozów postępuje zgodnie z harmonogramem.
Spółka Tramwaje Śląskie zamówiła w poznańskim Modertransie 10 nowych, częściowo niskopodłogowych wagonów jednoczłonowych, z czego dwa będą tramwajami dwukierunkowymi. Przewidziano też opcję w postaci możliwości zwiększenia zamówienia o kolejne pięć pojazdów jednokierunkowych. Pierwszy pojazd dotarł do Katowic w połowie marca. Z uwagi na wprowadzenie stanu epidemicznego odbiory zostały jednak czasowo wstrzymane.

Teraz jednak, jak informuje spółka Tramwaje Śląskie, udało się znaleźć odpowiednie rozwiązania, które umożliwiają wznowione odbiorów. W pierwszym etapie dotyczą one dokumentacji technicznej. –Ta część procedury odbiorowej jest prowadzona od wtorku i do połowy przyszłego tygodnia powinna się zakończyć. W przyszłym tygodniu będziemy prowadzić już odbiory pojazdów. Wypracowaliśmy system prowadzenia odbiorów nie powodujący większych skupisk pracowników – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki. – Większość szkoleń prowadzona jest w formie wideokonferencji i przy użyciu materiałów wideo zrealizowanych i przekazanych nam przez producenta. Odbiory dwóch pierwszych wagonów powinniśmy zakończyć jeszcze w kwietniu – dodaje.

Tramwaj wyjechał też wczoraj (16 kwietnia) po raz pierwszy poza teren zajezdni Katowice Zawodzie. –Jeździł ok. 2,5 h między pl. Wolności a pętlą przy Stadionie Śląskim. Był to przejazd szkoleniowy dla instruktora nauki jazdy z naszego ośrodka szkolenia motorniczych. W pierwszej kolejności przeszkoleni przez pracowników firmy Modertrans zostaną dwaj nasi instruktorzy, którzy najpierw realizować będą jazdę 24-godzinną, a później będą szkolić motorniczych – mówi rzecznik.

Na razie nie ma żadnego zagrożenia dla produkcji kolejnych pojazdów. – Przeciwnie – z ostatnich informacji z firmy Modertrans wynika, że kolejne dwa wagony są praktycznie gotowe i mogą zostać przetransportowane do nas. Produkcja kolejnych wagonów postępuje zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dwa gotowe już wagony zostaną przetransportowane do Katowic po zakończeniu procedury odbiorowej dwóch pierwszych pojazdów, czyli prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja – mówi Zowada.

Kiedy z nowych pojazdów będą mogli skorzystać pasażerowie? – Jeżeli procedura odbiorowa przebiegnie pozytywnie, to jesteśmy przekonani, że przed wakacjami pierwsze wagony trafią do służby w ruchu liniowym. Wynika to z konieczności wyszkolenia odpowiedniej liczby motorniczych oraz pracowników zaplecza technicznego – wskazuje Andrzej Zowada.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony