Partnerzy serwisu:

Tramwaje Śląskie proszą o samodyscyplinę. Motorniczy nie ruszy, gdy pasażerów będzie za dużo

Redakcja 26.03.2020

Tramwaje Śląskie proszą o samodyscyplinę. Motorniczy nie ruszy, gdy pasażerów będzie za dużo
fot. Tramwaje Śląskie
Zgodnie z decyzją rządu w całej Polsce, co najmniej do 11 kwietnia, w tramwajach, ale także autobusach i trolejbusach, może jednocześnie podróżować tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących. Tramwaje Śląskie proszą pasażerów o samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w tym trudnym czasie. Jednocześnie zapowiadają, że motorniczowie nie będą kontynuować jazdy w przypadku przepełnienia.
Najlepszym wyjściem jest w tych dniach oczywiście maksymalne ograniczenie podróży komunikacją miejską, aby warunki dla tych wszystkich osób, które muszą skorzystać z tej formy transportu, były możliwie jak najbardziej bezpieczne.

W ostatnich dniach Zarząd Transportu Metropolitalnego podjął szereg działań zmieniających codzienną organizację ruchu, które spółka Tramwaje Śląskie S.A. wdrożyła w życie. Zasada wprowadzona przez Rząd RP spowodowała jednak, że konieczne było wprowadzenie kolejnych nowych rozwiązań i modyfikacja dotychczas wprowadzonych zmian.

Najtrudniejsze wydaje się dochowanie zasady jednoczesnej podróży tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących w danym pojeździe. Jak mówi spółka – motorniczowie muszą przestrzegać tej zasady, nie wolno im kontynuować jazdy, jeśli pasażerów jest zbyt wielu. Co więcej, jeśli tramwaj jest wypełniony i nikt nie chce wysiadać na danym przystanku, motorniczy może w ogóle nie otwierać drzwi. – Apelujemy o zrozumienie dla motorniczych. Takie sytuacje będą się zdarzać. Będą też momenty, że motorniczy poprosi o opuszczenie pojazdu części pasażerów, jeśli będzie ich zbyt wielu. To nie jest zła wola motorniczych, tylko najwyższa troska o dobro pasażerów, a także konieczność stosowania się do obowiązujących zasad bez narażania się na dotkliwe mandaty. Prosimy o zrozumienie sytuacji i bezwzględne stosowanie się do poleceń motorniczych, kontrolerów ruchu tramwajowego lub pracowników ZTM – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Przypominamy, że w komunikacji tramwajowej w dni robocze obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend rozkłady jazdy ważne w niedziele. Od czwartku 26 marca przywrócone zostało kursowanie tramwajowej linii nr 11. Zawieszone pozostają linie nr: 0, 23, 30 i 38. – Od czwartku zmieniliśmy także obsadę taborową, aby umożliwić podróż większej liczbie pasażerów. Na różnych liniach w miejsce 10 wagonów pojedynczych, kursuje 10 składów dwuwagonowych. Dodatkowo na linii nr 14 zmieniony został rozkład jazdy – mówi Andrzej Zowada.

Sytuacja jest dynamiczna i zapewne w kolejnych dniach będą wdrażane dalsze zmiany w organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników ZTM, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy. Pasażerowie mogą również zgłaszać do ZTM informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport