Partnerzy serwisu:

Tramwaj do Wilanowa po aukcji elektronicznej. Starczy środków na pierwszy odcinek

Witold Urbanowicz 11.01.2022

Tramwaj do Wilanowa po aukcji elektronicznej. Starczy środków na pierwszy odcinek
fot. ZTM Warszawa
Tramwaje Warszawskie przeprowadziły aukcję w przetargu na budowę trasy tramwajowej w kierunku Wilanowa. Na prowadzeniu znajduje się Budimex, który zszedł z 945,5 mln zł do 732 mln zł. Oznacza to, że na pewno starczy pieniędzy na odcinek podstawowy do rejonu ul. Św. Bonifacego.
We wrześniu Tramwaje Warszawskie rozpisały przetarg na projekt i budowę trasy tramwajowej między Puławską a Miasteczkiem Wilanów. Zamówienie podstawowe zawiera jedynie odcinek do ul. Truskawieckiej, za skrzyżowaniem z ul. Św. Bonifacego. Z uwagi na napięte harmonogramy, sytuację rynkową i ryzyko drogich ofert spółka postanowiła fazować projekt. W przetargu zaplanowano aż trzy opcje, które będą uruchamiane w zależności od możliwości finansowych i wysokości ofert. Więcej o zakresie zamówienia piszemy tutaj.

Oferty poznaliśmy pod koniec listopada. Wystartowało siedem firm z ofertami od 945,5 mln zł do 1,821 mld zł. To sporo powyżej budżetu, określonego na 498,3 mln zł, w tym 325,4 mln zł na zadanie podstawowe.

W przetargu przewidziano aukcję elektroniczną w kryterium ceny. Ta właśnie się zakończyła. Wygrał ją Budimex, który za całość zaproponował 732 mln 234 tys. zł. To oznacza, że koszt odcinka podstawowego – od Puławskiej do rejonu Św. Bonifacego – wyniesie ponad 492 mln zł. 
Zaproponowana kwota mieści się w ogólnym budżecie zamawiającego (498 mln zł), co oznacza, że pieniędzy starczy na pewno na odcinek podstawowy. Aby skorzystać z któryś z trzech opcji, zamawiający musi znaleźć dodatkowe środki. Ostatnio jednak spółka Tramwaje Warszawskie została dokapitalizowana dodatkowymi środkami, co może ułatwiać działania w tym zakresie.

Tramwaje Warszawskie muszą jeszcze formalnie rozstrzygnąć postępowanie i ogłosić zwycięzcę przetargu. Oczywiście możliwe są odwołania. Po uprawomocnieniu się wyniku możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą.

Zamówienie podstawowe ma zostać zrealizowane w ciągu 22 miesięcy od zawarcia umowy. Projekty wraz z uzgodnieniami dla zakresu podstawowego mają być gotowe w ciągu trzech miesięcy, a dla opcji – w ciągu pięciu miesięcy. Przekazanie placu budowy założono w ciągu pięciu miesięcy. Zgłoszenie do odbioru podstacji trakcyjnych ma nastąpić w ciągu 16 miesięcy.

W ciągu 10 miesięcy od zawarcia umowy zamawiający może zdecydować o uruchomieniu którejś z trzech opcji. Na realizację każdej z nich wykonawca będzie miał 20 miesięcy od daty wskazanej w oświadczeniu zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony