Partnerzy serwisu:

Totem rowerowy w Poznaniu

Redakcja/inf. pras. 29.04.2022

Totem rowerowy w Poznaniu
fot. Siemens Mobility
Totem dla rowerzystów to pierwsza w Polsce i jedna w z pierwszych w Europie technologii poprawiających płynność i komfort jazdy rowerzystów poprzez specjalnie znaki o zalecanym stylu jazdy. Pilotażowy totem w Poznaniu stanął przy skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Leśnych Skrzatów, na Ławicy. Bukowska to jedna z głównych tras programu rowerowego w stolicy Wielkopolski.
Zainstalowany w totemie radar mierzy prędkość rowerzysty i przesyła ją do oddalonego o 100-120 metrów sterownika sygnalizacji świetlnej. Sterownik analizuje prędkość, ustala możliwość przejazdu przez skrzyżowanie bez zatrzymania i zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Komunikaty są wyświetlane w formie jednego z czterech znaków graficznych:

Inteligentne rozwiązania

„Możesz zwolnić” - Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.
“Utrzymaj tempo” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.
“Możesz przyspieszyć” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.
“Nie przejedziesz” – Niezależnie od prędkości jazdy, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.

Dzięki znakom wyświetlanym na urządzeniu nadjeżdżający rowerzysta wie z jaką prędkością powinien jechać, by bezpiecznie i płynnie kontynuować jazdę. Efektem powinna być bardziej wydajna jazda, czyli dotarcie do celu zarówno szybciej, jak i mniejszym wysiłkiem fizycznym.

Rozwój współpracy w Poznaniu

Fundatorem i pomysłodawcą totemu rowerowego w Poznaniu jest firma Skoda, zaś producentem samego urządzenia spółka - Yunex – twórca systemu ITS w Poznaniu, wdrożonego w 2013 r. System sterowania ruchem w stolicy Wielkopolski to m.in. priorytet dla ponad 550 tramwajów i autobusów, ponad 300 kamer ANPR, ponadto około 140 obiektów sygnalizacji świetlnej i ponad 150 tablic informacji pasażerskiej.

– Po udanym wdrożeniu w Warszawie czas na kolejne miasto na rowerowej mapie Polski – Poznań, które bardzo silnie rozwija swoją infrastrukturę rowerową jako część szerszego systemu zarządzania ruchem w mieście. Cieszymy się, że totemy mogą być jej częścią – powiedział Dariusz Obcowski, Prezes Zarządu Yunex – producenta totemów.

Poza Poznaniem firma Yunex Traffic realizuje projekty z obszaru ITS w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie oraz Tychach, na drogach ekspresowych i tunelach w całej Polsce oraz zarządzając infrastrukturą techniczną.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony