Partnerzy serwisu:

Toruń rozstrzygnął przetarg na elektrobusy i ładowarki

Witold Urbanowicz 14.04.2022

Toruń rozstrzygnął przetarg na elektrobusy i ładowarki
fot. MZK Toruń
MZK Toruń rozstrzygnął przetarg na dostawy czterech nowych elektrobusów wraz z infrastrukturą. Zamówienie trafi do Solarisa i Ekoenergetyki.
Zamówienie podzielne jest na dwie części. Pierwsze obejmuje cztery fabrycznie nowe elektrobusy klasy maxi, a drugie – dwie podwójne ładowarki wolnego ładowania (plug-in). Zostaną one zainstalowane na terenie zajezdni przy Legionów.

Wymagane są pojazdy o długości 11,5-12,2 m, które pomieszczą 70 osób, w tym 28 na miejscach siedzących. Wymagane są troje drzwi dwuskrzydłowych w układzie 2-2-2, otwierane do wewnątrz. Maksymalna wysokość wejścia to 340 mm. Pojazdy będą wyposażone w kasowniki, tablice informacyjne LED i LCD, nagłośnienie, wi-fi, monitoring, biletomat na monety i kartę. Pojazd będzie klimatyzowany, wymagane jest ogrzewanie wodne, wspomagane przez agregat grzewczy elektryczny, hybrydowy lub zasilany paliwem płynnym.

Wymagane są silnik bądź silniki elektryczne o mocy min. 150 kW, magazyny energii o pojemności min. 140 kWh, umożliwiające przejechanie 70 km, a w skrajnych warunkach pogodowych – 50 km. Energia ma być generowana podczas hamowania pojazdu. Przewidziano ładowanie za pomocą wtyczek (plug-in) i pantografów umieszczonych na dachu pojazdu.

Termin składania ofert minął w połowie marca, a teraz – 14 kwietnia – zamawiający rozstrzygnął postępowanie. Pojazdy był w stanie dostarczyć Solaris, który zaoferował kwotę 11,783 mln zł brutto. To nieznacznie więcej, niż zakładał budżet, określony na 11,070 mln zł, ale zamawiający zaakceptował tę ofertę. W części dotyczącej ładowarek wpłynęły dwie oferty. Wygrała Ekoenergetyka z ofertą na kwotę 635 tys. zł.

Na realizację zamówienia przeznaczono 12 miesięcy. Pojazdy są kupowane w ramach programu Zielony Transport Publiczny. Będą to kolejne elektrobusy we flocie MZK Toruń, które w 2020 r. podpisało umowę z Solarisem na sześć autobusów z napędem elektrycznym.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony