Partnerzy serwisu:

Toruń: Rok upłynie pod znakiem inwestycji tramwajowych

Witold Urbanowicz 07.01.2019

Toruń: Rok upłynie pod znakiem inwestycji tramwajowych
fot. MJ
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu w tym roku będzie realizować dwa duże projekty unijne, związane z infrastrukturą tramwajową. To m.in. przebudowa torowisk tramwajowych w centrum oraz budowa trasy na os. JAR.
Jeden z projektów, dotyczący poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu, zawiera osiem zadań. Główną inwestycją jest budowa trasy tramwajowej do os. JAR na północy miasta. W zeszłym roku powstały już fragmenty torowiska przy okazji przebudowy skrzyżowań. – W zakresie rozbudowy infrastruktury tramwajowej planuje się kontynuowanie robót budowlanych rozpoczętych w 2018 r. na ul. Chełmińskiej i Długiej. Planowane jest także rozpoczęcie budowy nowej podstacji trakcyjnej na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, która będzie służyła do zasilania nowej linii tramwajowej na osiedle JAR – informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK Toruń.

Wspomniany projekt zakłada również przebudowę czterech odcinków torowisk wraz z siecią trakcyjną w centrum. Przetargi na kontynuację prac na Szosie Chełmińskiej, budowę nowej podstacji i modernizacją torowiska na ul. Bydgoskiej planowane są w pierwszej połowie roku. – Pod koniec roku planowane są kolejne przetargi na pozostałe odcinki nowej linii tramwajowej na osiedle Jar oraz modernizację odcinków istniejących torowisk (np. na ul. Szosa Lubicka) – zapowiada Derengowska.

Drugi unijny projekt związany jest z przebudową układu torowo-drogowego w ciągu ul. Wały gen. Sikorskiego oraz al. Jana Pawła II. Jak opisuje MZK, zakres projektu obejmie przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ciągu al. Jana Pawła II powstanie pas autobusowo-drogowy, przewidziano też kompleksową przebudowę układu drogowego. – Obecnie trwają prace projektowe, a rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w II kwartale br. – informuje Sylwia Derengowska.

Kierowcy i pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. – Największe utrudnienia w ruchu tramwajów będą związane z pracami na odcinku linii nr 5 i 3 od pl. Teatralnego do skrzyżowania ul. Bydgoskiej i Sienkiewicza. W związku z tym linie te będą musiały kursować zmienionymi trasami – zaznacza rzecznik MZK. Nowa infrastruktura w centrum zostanie udostępniona w 2021 r.

Elementem projektów unijnych jest też tabor. – Na 2019 r. planowane jest ogłoszenie przetargów na zakup nowych tramwajów oraz autobusów elektrycznych. Ich dostawa planowana jest na kolejne lata – deklaruje Sylwia Derengowska. Ponadto spółka planuje rozbudowę systemu informacji pasażerskiej – wymianę starych tablic na tablice elektroniczne w tramwajach serii 805Na.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony