Partnerzy serwisu:

Toruń podpisał umowę z Pesą na kolejne tramwaje

Redakcja 22.07.2020

Toruń podpisał umowę z Pesą na kolejne tramwaje
fot. MZK Toruń
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu kupuje pięć niskopodłogowych tramwajów. Spółka podpisała właśnie umowę na dostawę pojazdów z bydgoską Pesą. Nowe pojazdy dotrą do Torunia w ciągu dwóch lat.
Przetarg na dostawę nowych tramwajów ogłoszono jeszcze w grudniu. W postępowaniu wystartowała jedynie Pesa z ofertą na kwotę 46,4 mln zł brutto. Oferta ta została przed połową lipca zaakceptowana, a teraz podpisano umowę.

Dostawy przewiduje się w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Nowe tramwaje będą obsługiwały przede wszystkim nową linię do tzw. osiedla Jar, ale wspomogą też inne trasy. –Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, która w 2017 r. złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich. Dofinansowanie pozyskaliśmy, a kilka tygodni temu zostało ono nawet zwiększone. Zakup tramwajów jest częścią dużego projektu, który zawiera kilka zadań – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. –Będą to kolejne nowoczesne tramwaje w Toruniu, bo mamy już 17 Swingów. Poprzednią umowę podpisywaliśmy w 2013 roku, także z firmą Pesa, więc szlak został już przetarty- mówi Zaleski..

– Te tramwaje będą naprawdę na wysokim poziomie. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów, monitory reklamowe – wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

– Dostarczanie tramwajów dla Torunia w ramach projektu BiT City ma dla nas znaczenie symboliczne. BiT City to koncepcja łączenia największych miast kujawsko-pomorskiego poprzez transport publiczny - kolejowy i tramwajowy. Jesteśmy dumni, że te podróże mieszkańcy odbywają pojazdami Pesy – pomiędzy miastami jeżdżą bowiem nasze elektryczne Elfy pierwszej i drugiej generacji, a w Bydgoszczy i Toruniu Swingi … Zaryzykuję nawet tezę, że Pesa łączy miasta i mieszkańców – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.W tej chwili MZK posiada 62 tramwaje, w tym 17 Swingów oraz 45 wysokopodłogowych jedno- i dwuwagonowych składów serii 805Na (w tym 18 zmodernizowanych).

Dziś otwarto także oferty na dostawy 25 tramwajów do Sofii. Są duże szanse, że zamówienie trafi do Pesy, która złożyła najtańszą i najkorzystniejszą pod względem technicznym ofertę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony