Partnerzy serwisu:

Toruń podnosi ceny biletów

Redakcja 23.10.2020

Toruń podnosi ceny biletów
fot. MJ
Od 1 stycznia 2021 r. zmianie ulegną wysokości opłat za przejazdy w komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni podczas wczorajszej (22 października) sesji.
Ceny biletów jednoprzejazdowych wzrosną o ok. 20%, biletów krótkookresowych o ok. 8-12%, a biletów miesięcznych o 4-6%. Oprócz zmiany cen zaproponowano również korektę w rodzajach biletów. Na wniosek radnych dotychczasowe bilety 30-minutowe zostaną zastąpione przez 45-minutowe, zlikwidowane zaś zostaną bilety 60-minutowe.

Bilety 90-minutowe pozostaną bez zmian. – W ciągu 30 minut pasażerowie nie zawsze byli w stanie przesiąść się i przejechać dwiema liniami. Wydłużając czas przejazdu do 45 minut, poprawiamy znacznie komfort korzystania z tego rodzaju biletów – wyjaśniał na sesji powód zmian dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek.

Na decyzję o podwyższeniu części cen biletów miała wpływ aktualna sytuacja finansowa miasta oraz rosnące koszty utrzymania komunikacji publicznej przy malejących wpływach z biletów. W 2019 roku transport publiczny kosztował Toruń 81 mln złotych, zaś wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły jedynie 37 mln. W roku 2020 zakładano 90 mln złotych na utrzymanie komunikacji i 36 mln złotych wpływu z biletów. Przez szereg ograniczeń związanych z pandemią wiadomo, że te wpływy wyniosą co najwyżej 24 mln, choć dynamiczna sytuacja może te wpływy jeszcze zmniejszyć.

Warto zaznaczyć, że ceny biletów w Toruniu nie wzrastały od 2013 r., a niektóre z nich nawet znacznie spadły (m.in. ceny biletów miesięcznych). Prace nad obecnymi zmianami poprzedzone zostały analizą działań innych miast w Polsce w tej kwestii. Wiele z nich decyduje się na podobne rozwiązania. Ceny biletów w Toruniu po planowanej podwyżce i tak będą niższe niż m.in. w Katowicach, Kielcach, Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu.

Od stycznia za bilet jednoprzejazdowy normalny podróżni zapłacą 3,40 zł (obecnie 2,80). Bilet jednoprzejazdowy będzie także biletem czasowym pozwalającym na korzystanie z przejazdów MZK przez 45 minut (obecnie funkcjonują bilety 30-minutowe w cenie 2,80 zł oraz bilety 60-minutowe w cenie 4 zł). Bilety 90-minutowe zamiast 5 zł, od stycznia 2021 roku kosztować będą 6 zł.

Za karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II obecnie zapłacić trzeba 20 zł, od 1 stycznia 2021 roku ma on kosztować 22 zł. Bilety dobowe i tygodniowe to wydatek kolejno 10 i 40 zł, od 1 stycznia mają one kosztować 12 i 43 zł. Cena biletu miesięcznego na wszystkie linie dzienne i nocne w strefie I zmieni się z 84 na 88 zł, zaś na wszystkie linie w strefie I i II ze 120 na 126 zł.

Nie zmienią się ceny biletów semestralnych dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł bilet normalny).

Pojawią się jednak także obniżki. Te obowiązywać będą na bilety rodzinne. W wyniku autopoprawki cena biletów rodzinnych jednodniowych zmniejszona zostanie z 14 do 13 zł, zaś rodzinnych weekendowych z 16 do 14 zł.

Radni mieli także podczas sesji głosować nad przepisami dotyczącymi przewozu pojazdów (m.in. rowerów) środkami komunikacji publicznej. W wyniku dyskusji na temat przewozu wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym prezydent Michał Zaleski zdecydował o zdjęciu tego punktu z porządku obrad i rozpatrzeniu go na następnej sesji Rady Miasta.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony