Partnerzy serwisu:

Toruń: Nowa podstacja dla elektrobusów i przyszłego tramwaju gotowa

Redakcja 05.12.2021

Toruń: Nowa podstacja dla elektrobusów i przyszłego tramwaju gotowa
fot. MZK Toruń
Zakończyła się budowa nowej stacji transformatorowej na terenie zajezdni autobusowej MZK Toruń przy ul. Legionów. Posłuży ona do zasilania zajezdni, ładowarek autobusów elektrycznych oraz sieci trakcyjnej nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
Umowę na budowę nowej stacji transformatorowej podpisano 18 grudnia 2020 r. Jej wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma AMZ Elektro. Zakres umowy obejmuje budowę budynku podstacji trakcyjnej wraz z instalacjami i systemem wentylacji, montaż wyposażenia do zasilania urządzeń do ładowania autobusów elektrycznych, montaż wyposażenia do zasilania obiektów zajezdni autobusowej oraz wyposażenie w system do zdalnego sterowania podstacją. Koszt budowy to niemal 3,2 mln zł brutto.

Nowa stacja jest już gotowa. Teraz czeka, aż dostawca energii elektrycznej podłączy prąd. Gdy tak się stanie, stacja będzie zasilała zajezdnię autobusową. Gdy do Torunia dotrą autobusy elektryczne i ładowarki (dostawy planowane są na przełomie I i II kwartału 2022 r.), stacja posłuży do zasilania urządzeń do ładowania. Co ważne, stacja nie będzie wymagała stałej obsługi, a jej nowoczesne wyposażenie umożliwi bezprzerwowe zasilanie linii tramwajowej nawet w przypadku awarii systemu podstawowego.

W ramach przetargu na budowę nowej linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar, stacja zostanie doposażona w trzy zespoły prostownikowe i rozdzielnię prądu stałego. Te elementy posłużą do zasilania sieci trakcyjnej nowej linii tramwajowej.


fot. MZK Toruń


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony