Partnerzy serwisu:

Toruń: Jest umowa na remont torowisk tramwajowych za ponad 100 mln zł

Witold Urbanowicz 04.11.2020

Toruń: Jest umowa na remont torowisk tramwajowych za ponad 100 mln zł
stan docelowy - ul. Broniewskiegomat. UM Toruń
Toruń podpisał dziś umowę z Balzolą na remont trzech odcinków torowisk tramwajowych wzdłuż Bydgoskiej, w ciągu Broniewskiego i Kraszewskiego, a także wzdłuż Szosy Lubickiej. W sumie to ok. 8 km toru pojedynczego. Roboty zakończą się w 2022 r.
Miasto podpisało dziś (4 listopada) umowę na remont trzech odcinków torowisk tramwajowych wzdłuż ulic Bydgoskiej, Broniewskiego, Kraszewskiego i Szosy Lubickiej. Na wszystkich tych odcinkach tory, jak przekonuje projektant, znajdują się w złym stanie technicznym. Charakteryzują się one dużym zużyciem szyn, znacznymi nierównościami poziomymi i pionowymi, dużymi ubytkami nawierzchni. Wartość zawartej umowy to 104,6 mln zł brutto.Pierwsza część obejmuje przebudowę torowiska wzdłuż Bydgoskiej od Reja do Chopina (o łącznej długości ok. 2,5 km toru pojedynczego). Od 4 maja do 4 grudnia 2021 r. trwać będą prace na odcinku ul. Bydgoskiej od ul. Reja do ul. Sienkiewicza. Następnie wykonawca będzie realizował prace na odcinku ul. Bydgoskiej –od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza (wraz z tym skrzyżowaniem) do ul. Chopina. Prace potrwają do 8 miesięcy, tj. do 4 sierpnia 2022 r.

Drugie zadanie dotyczy przebudowy trasy linii nr 1 i 5 wzdłuż Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego z wyłączeniem ronda Sybiraków (o łącznej długości ok. 3 km toru pojedynczego). Prace potrwają do 4 grudnia 2021 r. Planowane jest wprowadzenie wahadłowego ruchu tramwajów.

Następna część dotyczy modernizacji trasy wzdłuż Broniewskiego od Reja do Sienkiewicza oraz w ciągu Kraszewskiego od pl. Hoffmana do pl. Niepodległości (z wyłączeniem przejazdu przez Moniuszki) z budową odwodnienia torowiska – o łącznej długości ok. 2,7 km toru pojedynczego. Pierwszy etap, który ma zostać zrealizowany w ciągu sześciu miesięcy, obejmuje ul. Kraszewskiego, a drugi – skrzyżowanie Reja i Broniewskiego oraz tory wzdłuż ul. Broniewskiego od ul. Reja do ul. Sienkiewicza. Jako pierwsze rozpoczną się prace w ciągu ul. Kraszewskiego (z wyłączeniem przejazdu w ul. Moniuszki) i potrwają do sześciu miesięcy (tj. do 4 maja 2020 r.). Następnie prace przeniosą się na odcinek ul. Broniewskiego od ul. Sienkiewicza do ul. Reja wraz ze skrzyżowaniem z ul. Reja i potrwają siedem miesięcy – do 4 grudnia 2021 r.

Torowiska zostaną odbudowane w śladzie istniejących. Na Kraszewskiego, wzdłuż Szosy Lubickiej i Bydgoskiej przewidziano zielone torowisko. Na Bydgoskiej, przed skrzyżowaniem z Konopnickiej, patrząc w kierunku ul. Chopina, zaplanowano nowy przejazd międzytorowy.

 
Stan docelowy - ul. Bydgoska

 
Stan docelowy - ul. Bydgoska


Stan docelowy - Szosa Lubicka


Stan docelowy - Szosa Lubicka


Stan docelowy - ul. Broniewskiego

Remont torowisk to część znacznie większego projektu. – W sierpniu 2017 r. podpisałem z przedstawicielami rządu umowę na realizację projektu związanego z poprawą funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu. Dofinansowanie wynosi aktualnie 213,3 mln zł. Pozostałe środki będą środkami pozyskanymi przez gminę w drodze emisji obligacji Miejskiego Zakładu Komunikacji – mówi prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. – Projekt jest wielozadaniowy. W jego ramach kupiliśmy już 14 autobusów hybrydowych, które już jeżdżą po Toruniu, podpisano także umowy na zakup sześciu autobusów elektrycznych i pięciu nowoczesnych tramwajów. Teraz przyszła pora na kolejne duże pakiety zadań – modernizację torowisk w kilku miejscach Torunia oraz budowę zupełnie nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar. To przedsięwzięcie jest w trakcie opracowania dokumentacji, etap końcowy, uzyskiwanie decyzji, pozwoleń na budowę linii tramwajowej od centrum miasta, a więc placu NOT, w śladzie ul. Szosa Chełmińska, przez ul. Długą, Legionów do tzw. osiedla Jar. To najważniejsze zadanie w tym projekcie, ale modernizacje torowisk także są bardzo potrzebne. Nie obejdzie się przy tym bez utrudnień, ale w efekcie wzrośnie jakość podróżowania komunikacją miejską – dodaje prezydent.

– Głównym celem modernizacji torowisk jest zwiększenie wykorzystania bezemisyjnego transportu miejskiego na obszarze Torunia poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego. W ramach projektu, w późniejszym terminie i po odrębnym przetargu, będzie realizowana jeszcze modernizacja torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku od pl. Chrapka do ul. Podgórnej. Rozpoczęcie robót planuje się w maju 2022 r., prace mają potrwać do 6 miesięcy – mówi Zbigniew Wyszogrodzki, szef MZK Toruń.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony