Partnerzy serwisu:

Toruń: Hybryda MAN-a na testach

Redakcja 01.02.2021

arrow
arrow
Toruń: Hybryda MAN-a na testach
fot. MZK Toruń
Toruń: Hybryda MAN-a na testach
Toruń: Hybryda MAN-a na testach
Toruń: Hybryda MAN-a na testach
Przez najbliższy tydzień Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu testuje autobus hybrydowy firmy MAN. Pojazd będzie można spotkać na liniach 15, 23 i 26.
Jest to całkowicie nowy model autobusu miejskiego MAN Lion’s City w wersji hybrydowej „EfficientHybrid”. Oznacza to, że 9-litrowy silnik diesla współpracuje z modułem elektrycznym w trybie „mild hybrid”, odzyskując energię bezpowrotnie traconą w autobusach z tradycyjnym napędem. Odzyskana energia gromadzona jest w ultrakondensatorach. Pojazd wykorzystuje tę energię do zasilania urządzeń na pokładzie oraz pracy układu start/stop, co pozwala na oszczędność paliwa na poziomie nawet do 15% w stosunku do tradycyjnych napędów. Dodatkowo układ start/stop znacznie zmniejsza emisję spalin do atmosfery. Jest to szczególnie zauważalne na przystankach – tzw. „cichy przystanek” – kiedy pasażerowie mogą wsiadać do pojazdu lub z niego wysiadać w ciszy, gdyż silnik wówczas nie pracuje. Takie systemy mają wszystkie autobusy hybrydowe MZK, które jeżdżą po Toruniu.

Testowana „hybryda” ma 12,2 metra długości i jest wyposażona w dwie pary dwuskrzydłowych drzwi. Może pomieścić ponad 90 pasażerów, w tym 12 na miejscach dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. Niestety obowiązujące obecnie obostrzenia ograniczają tę liczbę do 29 osób.

Autobus został wyposażony we wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym m.in. specjalne miejsce do przewozu wózków inwalidzkich i rampę ułatwiająca zajmowanie miejsca w pojeździe. Na pokładzie znalazła się klimatyzacja całopojazdowa i fotele o podwyższonym komforcie.

Testowy autobus hybrydowy będzie jeździł po Toruniu do 6 lutego br. na linii nr 15, 23 i 26.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony