Partnerzy serwisu:

To już ostatnie dni kursowania gorzowskich tramwajów

Witold Urbanowicz 27.09.2017

To już ostatnie dni kursowania gorzowskich tramwajów
fot. MZK Gorzów Wielkopolski
Jeszcze przez kilka dni będzie funkcjonować gorzowska komunikacja tramwajowa. Od 1 października tramwaje w całości będą zastępowane przez autobusy. W przyszłym roku mieszkańcy Gorzowa będą mogli już korzystać z nowych Twistów, kursujących po wyremontowanym torowisku.
W tej chwili kursuje tylko jedna linia tramwajowa – nr 2 – z Wieprzyc na Os. Piaski. Trasa na Silwanę jest zamknięta jest od lipca zeszłego roku, kiedy ruszyły prace remontowe na Walczaka i Warszawskiej. Niebawem przestanie też i kursować dwójka, co będzie równoznaczne ze wstrzymaniem ruchu tramwajowego.

Gorzowski magistrat zapowiedział właśnie, że od niedzieli 1 października komunikacja tramwajowa zostanie zastąpiona autobusami. – Zapraszam gorzowian na ostatnią przejażdżkę. W sobotę, 30 września br., gorzowskie tramwaje będą jeździły po raz ostatni, przed planowaną w związku z inwestycjami w mieście, przerwą. Od niedzieli bowiem, przez kilka miesięcy będziemy bez tramwajów, ale później pojedziemy zupełnie nowymi, po wyremontowanym torowisku, także w miejsca, gdzie dotychczas tramwaje nie docierały – zachęca prezydent Jacek Wójcicki.

W piątek 29 września w godz. 6-11 będzie kursować bezpłatna zabytkowa N-ka, w której zostanie zorganizowane Poranne Studio Radia Gorzów. Natomiast w sobotę 30 września w godz. 11-14 na przystanku przy katedrze zostanie ustawiony tramwaj 6EGTW nr 223 (tzw. helmut), na którym mieszkańcy będą mogli napisać swoje życzenia dal tramwajów. Pomalowany przez mieszkańców tramwaj wyruszy w ostatni kurs linii nr 2 – o godz. 22:39 z Wieprzyc i o 23:09 z pętli na Piaskach.

Obecnie Gorzów eksploatuje 18 tramwajów, a średnia ich wieku to blisko 50 lat (13 wozów pochodzi z 1966 r., a pięć z 1970 r.). W zeszłym tygodniu MZK Gorzów podpisał umowę z Pesą na dostawę 14 tramwajów z opcją na kolejne sześć pojazdów. Producent dostarczy dwukierunkowe, niskopodłogowe i trójczłonowe Twisty. – Przesiądziemy się z pojazdów muzealnych do nowych, nowoczesnych tramwajów, których producent jest znany w całej Europie – podkreślił prezydent Wójcicki. Pierwszy nowy tramwaj przyjedzie do Gorzowa w październiku przyszłego roku. Przewoźnik zapowiedział, że pięć starych wagonów pójdzie do kasacji, a pozostałe pozostaną w rezerwie.

Tramwaje nie będą kursować przez co najmniej kilka miesięcy. Roboty torowe i trakcyjne przy przebudowie odcinka Kostrzyńskiej przylegającego do zajezdni mają zostać zrealizowane najpóźniej do 30 maja 2018 r., więcej czasu mogą pochłonąć jednak inne odcinki. Gorzowska sieć powróci odmieniona: oprócz kompleksowej odnowy infrastruktury, zachodni odcinek torowiska w ciągu Kostrzyńskiej zostanie przebudowany z dwutorowego na jednotorowy, z torami do zawracania w rejonie pl. Słonecznego. Jednocześnie pętla na Silwanie ma zostać zlikwidowana. W zamian linia tramwajowa na Walczaka zostanie przedłużona o kilkaset metrów do rejonu ul. Szarych Szeregów.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony