Partnerzy serwisu:

To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej

Witold Urbanowicz 23.06.2021

arrow
arrow
To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej
fot. Pesa
To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej
To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej
To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej
To jednak Pesa dostarczy tramwaje do Krajowej
Zmiana rozstrzygnięcia przetargu na dostawy 17 tramwajów dla rumuńskiego miasta Krajowa (rum. Craiova). Tatrę-Jug, która cieszyła się rozstrzygnięciem przetargu w zeszłym roku, zastąpiła Pesa, która dostarczy pojazdy z rodziny Twist.
– Ministerstwo Rozwoju ostatecznie rozstrzygnęło przetarg na 17 nowych tramwajów dla Krajowej. W zeszłym tygodniu miałem już spotkanie z przedstawicielką firmy Pesa z Polski i jak najszybciej podpiszę umowę. To jest dobra wiadomość! – poinformowała Lia Olguța Vasilescu, burmistrz miasta.

– To bardzo dobra wiadomość. Kolejne po Klużu-Napoce i Jassach rumuńskie miasto wybrało tramwaje Pesy, które są dla naszych klientów wyznacznikiem europejskiego standardu w miejskim transporcie publicznym. Ten rynek jest dla nas bardzo ważny i będziemy zwiększać naszą obecność w tym rejonie – skomentował informacje Krzysztof Zdziarski, prezes bydgoskiej Pesy.

O zamówienie ubiegały się cztery firmy. Pierwotnie, w zeszłym roku, postępowanie wygrała ukraińska firma Tatra-Jug. Rozstrzygnięcie zostało jednak zaskarżone. – Mniej dobrą wiadomością jest to, że pierwszy tramwaj zostanie dostarczony dopiero pod koniec przyszłego roku, zgodnie ze specyfikacjami przekazanymi do Ministerstwa Rozwoju, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód i rozpoczęciu produkcji wszystkich 17 egzemplarzy. Następnie co miesiąc będą dostarczane trzy tramwaje – przekazała burmistrz Krajowej.

Pesa w ofercie złożonej w lutym 2020 r. zaproponowała Twisty. Jednokierunkowe tramwaje o długości 27 m mają 58 miejsc siedzących. Na realizację całego zamówienia przewidziano 22 miesiące. Wartość zamówienia to 157 mln lejów (ok. 145 mln zł).


mat. Pesa

Tramwaje polskiego producenta jeżdżą również w rumuńskim Klużu, a w tej chwili Pesa produkuje pojazdy dla Jass. Spółka zakończyła już testy homologacyjne pierwszego Swinga dla tego miasta, a pierwsze tramwaje wyjadą z Bydgoszczy do Rumunii w lipcu.

W sumie Pesa wyprodukowała prawie 800 tramwajów, z czego 173 na eksport. Wożą one pasażerów w Kijowie, Moskwie, Kaliningradzie, Sofii, Klużu-Napoce i Segedynie.


mat. Miasto Krajowa
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony