Partnerzy serwisu:

Telekomy skarżą się ws. dworców i kart SIM dla uchodźców. Kolej odpowiada

Witold Urbanowicz 23.03.2022

Telekomy skarżą się ws. dworców i kart SIM dla uchodźców. Kolej odpowiada
fot. MJ
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, reprezentująca interesy operatorów telefonii komórkowej, skarży się na brak zgody ze strony PKP SA na organizację na dworcach stałych punktów wydawania kart SIM dla uchodźców z Ukrainy. Zarządca dworców odpowiada: operatorzy komórkowi mogą swobodnie działać na dworcach, ale problemem jest „rozbudowany branding telefonii komórkowych”, których mógłby utrudniać dotarcie do punktów recepcyjnych i informacyjnych.
Jak podaje portal Telkoin, biuro komercjalizacji powierzchni w PKP SA ma odmawiać operatorom telekomunikacyjnym możliwości organizowania na dworcach stałych punktów wydawania kart SIM dla uchodźców. Możliwe jest rozdawanie kart wyłącznie przez mobilnych pracowników. „Konsekwentnie odmawia się operatorom możliwości prowadzenia takiej dystrybucji w uporządkowany i bezpieczny sposób. (…) Zabrania się zorganizowania stanowisk, w których taka dystrybucja byłaby możliwa” – przekonuje Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) w piśmie wysłanym do prezesa PKP SA. PIIT wskazuje przy tym, że procedury rejestracji takich kart wymagają minimum komfortu – co jest szczególnie istotne w przypadku uchodźców, którzy mogą mieć problem w poruszaniu się w gąszczu polskich przepisów i wymagań.

PKP SA w odpowiedzi podkreślają, że nie zabraniają operatorom rozdawania uchodźcom kart SIM. – Jest wręcz przeciwnie, wszyscy operatorzy sieci telefonii komórkowej mogą swobodnie działać na dworcach i mają na to naszą pełną zgodę. Nie pobieramy również od operatorów telefonii komórkowej żadnych opłat ze względu na to, że prowadzą oni działania wspierające pomoc uchodźcom z Ukrainy – przekonuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. – Jedyne, na co nie zgodziliśmy się na dworcach to branding telefonii komórkowych, ponieważ teraz najważniejsze dla uchodźców jest dotarcie do punktów informacyjnych i recepcyjnych, a rozbudowany branding mógłby to utrudniać – twierdzi rzecznik.

Wg wiedzy PKP SA karty SIM są rozdawane na co najmniej 11 dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Katowice, Kraków Główny, Przemyśl Główny, Poznań Główny, Rzeszów Główny, Lublin Główny, Wrocław Główny i Szczecin Główny. – Dla przykładu na dworcu Warszawa Centralna karty sim są wydawane z „wyspy” w holu dworca oraz z samochodu w pobliżu dworca. Z kolei na dworcach Kraków Główny, Lublin Główny, Wrocław Główny, Poznań Główny i Szczecin Główny przy przygotowanych do tego stolikach. W pozostałych obiektach są wydawane przez mobilnych pracowników sieci komórkowych – wskazuje Stilger.

Jak wynika z danych operatorów najwięcej kart jest wydawanych na dworcach w Warszawie, Przemyślu i Krakowie. W sumie uchodźcom przekazano ponad 1,2 mln bezpłatnych kart SIM.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony