Partnerzy serwisu:

Szef Metra w Kijowie chce przemianować pięć stacji. Będzie Warszawska?

Witold Urbanowicz 08.04.2022

Szef Metra w Kijowie chce przemianować pięć stacji. Będzie Warszawska?
fot. Wiktor Brahinski
Dyrektor kijowskiego metra zwrócił się do władz stolicy Ukrainy z inicjatywą dokonania zmiany nazwy pięciu stacji metra. Pojawiła się już propozycja, by jedna ze stacji otrzymała nazwę Warszawska, a inna – Plac Adama Mickiewicza.
– Zwróciłem się do burmistrza z inicjatywą zmiany nazw pięciu stacji metra. Nasz naród chroni się na stacji Drużby narodiw (Przyjaźni Narodów), podczas gdy ta tak zwana Przyjaźń Narodów zabija ich rodaków, sąsiadów, krewnych i niszczy nasz kraj. To nie może być – mówi Wiktor Brahinski, szef kijowskiego metra. Na celowniku znalazły się też stacje Płoszcza Lwa Tołstoho (Plac Lwa Tołstoja), Berestejska (Brzeska), Mińska, Herojiw Dnipra (Bohaterów Dniepru).

Pyłyp Ilienko, były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy, zaproponował wczoraj (7 kwietnia), by stację Mińską przemianować na Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja – wraz z otaczającym placem – na Plac Adama Mickiewicza. – Jestem przekonany, że komisja ds. nazewnictwa wraz z mieszkańcami wybierze godne nazwy i uwieczni naszych bohaterów – mówi Brahinski.

Choć sytuacja w samym Kijowie się nieco uspokoiła, metro dalej działa w ograniczonym zakresie. Pociągi jeżdżą w godz. 7:30 – 19:00 z częstotliwością co ok. godzinę. Na linii czerwonej pociągi kursują od stacji Akademmisteczko do stacji Teatralna – stacja Berestejska jest zamknięta. Na linii niebieskiej od stacji Herojiw Dnipra do stacji Teremki – stacja Majdan Nezałeżnosti jest zamknięta. Na linii zielonej od stacji Syreć do stacji Czerwonyj chutir z przesiadką między pociągami na stacji Wydubyczi – stacja Kłowśka pozostaje zamknięta. Podziemne stacje przez całą dobę są otwarte jako schrony.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony