Partnerzy serwisu:

Szczecin wybiera elektrobusy Ursusa z Bogdanem

Witold Urbanowicz 27.12.2018

Szczecin wybiera elektrobusy Ursusa z Bogdanem
fot. Ursus Bus
Szczecin rozstrzygnął przetarg na dostawę jedenastu 12-metrowych elektrobusów. Zamawiający postanowił dołożyć do oferty złożonej przez konsorcjum firm Ursus Bus i Bogdan Motors. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca lutego 2020 r.
Przedmiotem przetargu jest dostawa 11 autobusów elektrycznych o długości 11,8-12,5 m. Pojazdy mają pomieścić min. 75 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Przewidziano troje drzwi. Przewidziano elektroniczną informację pasażerską, automatyczne zapowiedzi, monitoring, klimatyzację.

Zamawiający dopuszcza rozwiązania napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Ilość zmagazynowanej energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusu (w pełni obciążonego) przy zasileniu elektrycznym w warunkach SORT-2 co najmniej 90 km, bez doładowywania urządzeń magazynu energii w temperaturach przez cały rok. Zamawiający wymaga jednak, aby pojemność magazynu energii była nie mniejsza niż 120 kWh Układ napędowy powinien być wyposażony w system odzyskiwania energii. Pojazd winien zapewniać możliwość ładowania plug-in oraz pantografowego. Ładowanie urządzeń magazynu energii stacjonarnym systemem ładowania poprzez plug-in musi pozwolić na naładowanie do 90% baterii w czasie nie dłuższym niż 5 godzin. Dodatkowo przewidziano montaż na dachu każdego z autobusów panelu fotowoltaicznego o mocy ok. 0,1 kW każdy.

W październiku minął termin składania ofert. O zamówienie ubiegało się dwóch chętnych. Solaris zaoferował pojazdy za 49,4 mln zł brutto. Konsorcjum Ursus Bus i Przedsiębiorstwo Filialne “Zakład samochodowy Nr 1” Publiczna Spółka Akcyjna “Kompania Samochodowa Bogdan Motors” – spółka prawa ukraińskiego zaproponowało 38,3 mln zł brutto. Budżet Szczecina na to zadanie wynosił 33,5 mln zł.

Ostatecznie, przed świętami, zamawiający zdecydował o zwiększeniu środków i rozstrzygnięciu postępowania. Oferta Solarisa została odrzucona, a zwycięzcą zostało lubelsko-łuckie konsorcjum. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca lutego 2020 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony