Partnerzy serwisu:

Świętochłowice: Jest umowa na przebudowę Chorzowskiej. Będą dwa tory

Redakcja 18.03.2020

Świętochłowice: Jest umowa na przebudowę Chorzowskiej. Będą dwa tory
fot. Goog;e Street View
Nowa dwutorowa linia tramwajowa w miejsce wyeksploatowanego odcinka jednotorowego powstanie niebawem wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach. To kontynuacja toczących się prac wzdłuż ul. 3 Maja w Chorzowie. W środę 18 marca Tramwaje Śląskie podpisały umowę z wykonawcą prac.
Do przetargu na wyłonienie wykonawcy prac związanych z przebudową trasy tramwajowej w ciągu Chorzowskiej w Świętochłowicach przystąpiło aż 10 oferentów. Spośród złożonych ofert najkorzystniejszą przedstawiło konsorcjum trzech małopolskich firm: Spec Bruk z Libiąża, Spaw-Tor z Krakowa i Progreg Budownictwo z Krakowa. Umowę na wykonanie prac podpisano 18 marca. Od tej pory wykonawca będzie miał 16 miesięcy na realizację zadania.

– Jednym z podstawowych założeń dla tego zadania jest wybudowanie linii dwutorowej w miejsce funkcjonującej dotąd linii jednotorowej z mijankami. To podstawowe założenie naszych inwestycji, by wszędzie, gdzie jest taka możliwość zastępować torowiska pojedyncze podwójnymi, dzięki czemu znacząco rośnie przepustowość danej linii, dając szansę na zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów – mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie. W tym wypadku mowa jest nie tylko o odcinku w Świętochłowicach, lecz o całym ciągu linii nr 11 również po stronie Chorzowa.

Tu prace przy gruntownej modernizacji ul. 3 Maja trwają od listopada 2019 r. i powinny się zakończyć w podobnym czasie, jak prace w Świętochłowicach. – Cieszymy się, że postępowanie przetargowe udało się szybko zakończyć i już wkrótce wzdłuż ulicy Chorzowskiej pojawią się robotnicy. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że całość prac zostanie wykonane równolegle z pracami wzdłuż ulicy 3 Maja w Chorzowie, dzięki czemu mieszkańcy Świętochłowic nie odczują dodatkowych utrudnień, na i tak już wyłączonej linii tramwajowej nr 11 – mówi Sławomir Pośpiech, pierwszy zastępca prezydenta Świętochłowic.

Zgodnie z zapisami umowy przebudowa torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną obejmie 2,5-kilometrowy odcinek od ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej do skrzyżowania ul. Chorzowskiej z ul. Bytomską w Świętochłowicach. To w sumie ok. 5300 metrów toru pojedynczego (mtp). Więcej o zakresie prac pisaliśmy tutaj

 Wartość prac wynosi ok. 29,7 mln zł netto. Najbliższe tygodnie poświęcone zostaną na dopełnienie wszystkich formalności związanych z przekazaniem placu budowy i przedstawieniem zamawiającemu harmonogramu prac. Od tego będzie zależeć m.in. etapowanie robót i wprowadzenie ewentualnych ograniczeń w ruchu kołowym. Prace powinny się rozpocząć w kwietniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony