Partnerzy serwisu:

Stary budynek dworca w Poznaniu zostanie otwarty dla uciekających przed wojną

Jakub Rösler 14.03.2022

arrow
arrow
Stary budynek dworca w Poznaniu zostanie otwarty dla uciekających przed wojną
Wnętrze dworca obecnie. Widoczne pozostałości gastronomii fot. TT Michał Zieliński
Stary budynek dworca w Poznaniu zostanie otwarty dla uciekających przed wojną
Stary budynek dworca w Poznaniu zostanie otwarty dla uciekających przed wojną
Jak poinformował wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński, aktualnie trwają prace, które pozwolą na udostępnienie starego budynku dworca Poznań Główny dla osób, które uciekają przed agresją Rosji na Ukrainę. Do tej pory gromadzili się oni w wąskiej poczekalni nowego dworca.
Stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny od wielu lat nie pełni już swojej roli i nie jest wykorzystywany przez pasażerów. Kilka miesięcy temu zamknął się food hall, który działał w starym budynku. Informacje o nim można jeszcze znaleźć w internecie.

Obiekt zlokalizowany w międzytorzu poznańskiej stacji mógłby z powodzeniem służyć podróżnym, którzy korzystają z jednego z największych węzłów kolejowych w Polsce. Tak się jednak nie dzieje, a rozmowy w sprawie dworca toczą się od lat i choć w ciągu ostatniego półrocza przyspieszyły, to nie można powiedzieć, iż osiągnięto kompromis, który pomoże przywrócić funkcjonalność Poznania Głównego. Obecny dworzec, “przyklejony” do galerii handlowej Avenida, w żadnym stopniu nie spełnia swoich zadań i jest krytykowany z każdej strony.

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że dawny dworzec w Poznaniu jednak ożyje. Od kilku dni w lokalnej prasie narastały apele i głosy o to, żeby otworzyć stary budynek dworca z powodu osób uciekających z Ukrainy, które masowo napływają do Poznania. Jak poinformował wojewoda wielkopolski, takie działanie stanie się faktem.

– Budynek starego Dworca Głównego w #Poznań będzie udostępniony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Na moją prośbę dyrekcja dworca zgodziła się udostępnić budynek. Budynek jest obecnie przystosowany do użytku, tak aby odpowiadał potrzebom obywateli Ukrainy – napisał na swoim Twitterze Michał Zieliński.

Na ten moment nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie dworzec przyjmie pierwszych potrzebujących, ani jaką formę będzie pełnił. Do tej pory wszystkie osoby gromadziły się w głównej hali nowego dworca, który nie jest przystosowany do obsługi zwiększonej liczby osób. Przed weekendem Państwowa Straż Pożarna rozstawiła przed starym dworcem kilka namiotów z pomocą dla wszystkich potrzebujących.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony