Partnerzy serwisu:

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy

Przemysław Farsewicz 18.03.2020

Środki z UE na projekty tramwajowe dla Olsztyna i Bydgoszczy
Budowa trasy tramwajowej na Kujawskiejfot. UM Bydgoszcz
Komisja Europejska ogłosiła listę zielonych projektów, które otrzymają wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 1,4 mld euro. Dofinansowanie trafi do siedmiu krajów – w tym także do Polski. Na liście są dwa projekty tramwajowe z Olsztyna i Bydgoszczy.
Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek pakiet inwestycyjny o wartości ponad 1,4 mld euro z funduszy UE dotyczący 14 dużych projektów infrastrukturalnych w siedmiu państwach członkowskich: Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Polsce, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech. Projekty obejmują kilka kluczowych obszarów, takich jak środowisko, zdrowie, transport i energia na rzecz inteligentniejszej, niskoemisyjnej Europy.

– Prawie 85 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprawi transport publiczny w Olsztynie poprzez rozbudowę istniejących tras tramwajowych i autobusowych oraz instalację inteligentnego systemu transportu – pochwalił się Piotr Grzymowicz, prezydent miasta. W przeliczeniu kwota wsparcia wyniesie 365 milionów złotych, przy łącznych kosztach kwalifikowanych wynoszących 429 milionów.

Miasto jest w przededniu przetargu tramwajowego. Ten najmłodszy w Polsce system miałby się powiększyć o tory prowadzące z osiedla Pieczewo ulicami Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Łącznie byłoby to ok. 6 km dwutorowej linii. Pozwoli to uruchomić dwie kolejne linie tramwajowe.

Środki z Funduszu Spójności trafią także do Bydgoszczy. Miasto otrzyma 38 mln euro na trwającą modernizację sieci tramwajowej (część zadań miasto już zakońćzyło). Efektem projektu jest i będzie wybudowanie lub przebudowanie ponad 4 km linii tramwajowych. W zakres dofinansowania wchodzi przede wszystkim budowa infrastruktury szynowej w ul. Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Prace trwają, zwłaszcza przy budowie wykopu od strony ronda Bernardyńskiego. Widać także pierwsze szyny.

– To jedna z inwestycji, która rozwiąże szereg problemów komunikacyjnych w centrum miasta. Rozbudowa ul. Kujawskiej to jedna z wielu inwestycji, jakie przygotowaliśmy na najbliższe lata. Europejskie dofinansowanie wykorzystamy między innymi przy modernizacji ul. Grunwaldzkiej, wydłużeniu Trasy Uniwersyteckiej, budowie nowych mostów na Brdzie i przebudowie torowiska na ul. Toruńskiej – poinformował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Wśród dofinansowanych zadań jest także przebudowa infrastruktury w ciągu ul. Wojska Polskiego od pętli Magnuszewska do węzła komunikacyjnego Wojska Polskiego – Szpitalna – Szarych Szeregów – Bełzy. Projekt obejmuje rozbudowę systemu ITS oraz parkingów Park&Ride, a także zakup 15 tramwajów. Wartość całkowita projektu to ponad 376 mln zł, a dofinansowanie unijne z POIiŚ w przeliczeniu wyniesie 168,3 mln zł.

Unia Europejska przekaże Polsce łącznie ponad 250 mln euro. Wśród projektów jest także modernizacja linii kolejowych na Śląsku oraz modernizacja energetycznej linii przesyłowej i podstacji elektroenergetycznych. Wśród projektów, Komisja Europejska przekaże także Portugalii 107 mln euro z Funduszu Spójności, które zostanie zainwestowane w modernizację linii metra w Porto.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony