Partnerzy serwisu:

Southampton. Testy autobusu, który „zjada” smog

Jakub Dybalski 07.10.2018

arrow
arrow
Southampton. Testy autobusu, który „zjada” smog
fot. Bluestar
Southampton. Testy autobusu, który „zjada” smog
Southampton. Testy autobusu, który „zjada” smog
Koncern Go-Ahead, jeden z największych operatorów autobusowych w Wielkiej Brytanii, rozpoczął trzymiesięczne testy autobusu z zamontowanym filtrem, czyszczącym powietrze z cząstek stałych. Twórcy filtra sugerują, że system może znacząco obniżyć poziom smogu, ale przewoźnik chce to najpierw sprawdzić.
Na jednym z autobusów Bluestar to jednak z marek Go-Ahead, która działa w Southampton zamontowano specjalnie zaprojektowany filtr. Powietrze wpada z przodu, z tyłu wypada oczyszczone, teoretycznie pozbawione 99,5 proc. cząstek stałych, czyli jednego z głównych składników smogu.

Jaki to ma dać efekt? Przewoźnik dość chaotycznie tłumaczy, że przerób filtra na kursującym przez cały rok autobusie pozwala w tym czasie wyczyścić powietrze na jego trasie do wysokości 10 metrów aż 16 razy. Inne porównanie każe wierzyć, ze gdyby wszystkie autobusy w Southampton wyposażyć w to urządzenie, powietrze do wysokości 10 metrów z całego obszaru miasta zostałoby przefiltrowane w ciągu roku 2,4 razy.

Southampton nie zostało wybrane na testy przypadkowo. To jedno z bardziej zagrożonych smogiem miast w Wielkiej Brytanii, a tam od kilku lat kwestie czystego powietrza są bardzo mocno dyskutowanym tematem. M.in. dlatego samorząd przymierza się do wprowadzenia strefy płatnego wjazdu dla najbardziej trujących aut. Te które nie będą spełniać norm emisji zostaną obciążone opłatą sięgającą 100 funtów i dotyczy to również takich pojazdów jak taksówki czy autobusy.

Może dziwić, że Brytyjczycy testują dziwne urządzenia na dachach autobusów zamiast wymienić je na czystsze (filtr zamontowano na pojeździe, który jest napędzany silnikiem diesla), ale jeśli to rozwiązanie okaże się skuteczne, Go-Ahead zapowiedział jego montaż na wszystkich swoich autobusach na Wyspach. Ma ich ok. 4,6 tys.

– Zależy nam na tym, by autobusy kojarzyły się nie tylko jako sposób na rozwiązanie problemu zatłoczenia miast, ale też jako sposób na walkę ze smogiem – wyjaśnia David Brown, dyrektor wykonawczy Go-Ahead – Ten pojazd normalnie będzie kursował po trasie, a jednocześnie rozwiązywał problem zanieczyszczonego powietrza – dodaje.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony