Partnerzy serwisu:

Sosnowiec unieważnia przetarg na wiadukt na Wojska Polskiego, bo liczy na rządowe pieniądze

Witold Urbanowicz 12.07.2021

Sosnowiec unieważnia przetarg na wiadukt na Wojska Polskiego, bo liczy na rządowe pieniądze
fot. EM
Mieliśmy właśnie poznać oferty w przetargu na budowę nowego wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu Wojska Polskiego nad torami kolejowymi na Dańdówce w Sosnowcu. Przed weekendem miasto unieważniło jednak postepowanie, wyjaśniając to „ważnym indywidualnym interesem zamawiającego, co do możliwości dofinansowania inwestycji”.
W maju Sosnowiec ogłosił przetarg na rozbiórkę istniejącego wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu Wojska Polskiego oraz budowę nowego wiaduktu w postaci stalowego przęsła łukowego (nad jezdnią), osobno dla części drogowej i tramwajowej. Obiekt miał uwzględniać też rozbudowę linii tramwajowej łączącej Sosnowiec i Mysłowice do dwóch torów.

Oferty mieliśmy poznać dzisiaj (12 lipca). Przed weekendem – 9 lipca – postępowanie zostało unieważnione. Zamawiający wyjaśnia to nowymi okolicznościami, które powodują, że dalsze prowadzenie przetargu w tym momencie jest nieuzasadnione.

Jak zwraca uwagę miasto, w czerwcu wprowadzono rządowy program inwestycji strategicznych w ramach Polskiego Ładu, którego celem jest dofinansowanie projektów samorządowych. Jego celem jest zwiększenie skali inwestycji w okresie po pandemii dzięki przyznaniu bezzwrotnych dofinansowań. Szczegółowy program udostępniono 21 czerwca. Zgodnie z jedną wytycznych po decyzji premiera o objęciu inwestycji dofinansowaniem Bank Gospodarstwa Krajowego wystawia promesę wstępną, dzięki której samorząd ogłasza przetarg.

Innymi słowy, o dofinasowanie mogą ubiegać się inwestycje, które w chwili składania wniosku o dofinansowanie nie były objęte toczącym się przetargiem. Zatem miasto, kierując się zasadami wydatkowania środków publicznych „w sposób oszczędny, celowy i racjonalny przy zachowaniu najlepszych efektów z danych nakładów” postanowiło unieważnić postępowanie w związku z możliwością ubiegania się o dofinansowanie inwestycji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony