Partnerzy serwisu:

Sosnowiec. Powstaną nowe drogi rowerowe za 5 mln zł

Przemysław Farsewicz 26.06.2019

Sosnowiec. Powstaną nowe drogi rowerowe za 5 mln zł
fot. MJ
Sosnowiecki Magistrat poinformował o wyłonieniu firm, które za ponad 5,1 mln zł wybudują w mieście prawie 2,5 km nowych dróg rowerowych. Inwestycja połączy centrum miasta z dzielnicami Pogoń i Stary Sosnowiec
Jak określają to urzędnicy Sosnowca, będzie to „prawdziwa rewolucja dla rowerzystów i pieszych”. Zadanie budowy nowych ścieżek podzielono na trzy części. Wszystkie powinny być zrealizowane do końca października tego roku.

Pierwsze zadanie dotyczy połączenia drogi rowerowej z istniejącą już trasą biegnącą wzdłuż ulicy Będzińskiej. Trasa zapewni możliwość bezpiecznego dojazdu do ulicy Żeromskiego i dalej w kierunku Parku Sieleckiego oraz połączy Pogoń z centrum Sosnowca. W ramach zlikwidowane zostanie nieczynne przejście podziemne pod ulica Orlą w okolicy Parku Dietla. Wejścia poniżej schodów zostaną zamurowane, a schody zasypane. Biegi schodów pokryje warstwa kruszywa stanowiącego podbudowę nowej nawierzchni pieszej. Zadanie zostanie prawdopodobnie powierzone firmie Eurovia Polska. Wybrana oferta opiewa na 1,99 mln zł.

Firma Hydrogop wraz z TB Infra Mariusz Życiński z ofertą za 1,6 mln zł została wskazana do realizacji drugiej części projektu. Dotyczy ona budowy drogi rowerowej oraz chodnika od ulicy Orlej do okolic skrzyżowania z Aleją Mireckiego. W tym miejscu droga rowerowa połączy się z właśnie z budowanym fragmentem ścieżki biegnącej wzdłuż dalszej części ulicy Grota-Roweckiego, aż do wiaduktu nad trasą ekspresową S86.

Powstanie również kilometrowy odcinek wzdłuż al. Mireckiego. Do realizacji trzeciego zadania wybrano to samo konsorcjum z ofertą na 1,42 mln zł. Droga połączy się z ulicą Piłsudskiego, wzdłuż której wybudowany zostanie ostatni brakujący odcinek trasy, pozwalający na dojechanie rowerem do ścisłego centrum miasta czyli ul. 3 Maja.

– To pozwoli nam już całkowicie spiąć system dróg rowerowych na Pogoni i Starym Sosnowcu, co pozwoli na bezpieczne dojechanie dwuśladem do centrum miasta. Skorzystają też piesi, bo budowie dróg rowerowych towarzyszy przebudowa chodników – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Łącznie w Sosnowcu ma powstać blisko 2,5 km nowych dróg rowerowych. Trzy zadania – jeżeli uda się podpisać umowy – będą kosztować 5,1 mln zł. Ścieżki mają mieć nawierzchnię z mieszanek asfaltu syntetycznego o kolorze czerwonym, wszystko ma być odpowiednio oznakowane. Na przeważającej większości odcinków zachowany zostanie parametr dla drogi dwukierunkowej szerokości 2 metrów.


mat. UM Sosnowiec

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony