Partnerzy serwisu:

Solaris zamieszany w aferę korupcyjną na Łotwie? CBA informuje o zatrzymaniach

Witold Urbanowicz 12.12.2018

Solaris zamieszany w aferę korupcyjną na Łotwie? CBA informuje o zatrzymaniach
fot. Solaris
Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o wspólnym międzynarodowym śledztwie służb antykorupcyjnych Polski i Łotwy, związanych z ustawieniem przetargów na dostawy autobusów i trolejbusów w Rydze. Pod Poznaniem zatrzymano m.in. członka zarządu producenta pojazdów komunikacji miejskiej, dyrektora handlowego tej firmy oraz kilku przedstawicieli spółki komunikacyjnej w Rydze. Solaris zapewnia o współpracy z CBA.  – Solaris nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne – przekazuje Mateusz Figaszewski, rzecznik producenta. 
Agenci zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu polskiego producenta pojazdów taboru miejskiego, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. CBA nie informuje o jaki podmiot chodzi, ale pod Poznaniem siedzibę ma Solaris, który dostarczał w dużej liczbie pojazdy dla Łotwy.

Natomiast funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej KNAP zatrzymali cztery osoby, w tym dyrektora odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły w ukryciu łapówki w wysokości 800 tys. euro.

Jak wynika z ustaleń CBA, pieniądze te miały być zapłatą za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi w latach 2013-2016 r. Łapówka w wysokości 800 tys. euro, zanim trafiła do Rygi, miała zostać przeprana ” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hongkongu i Chin.

Zatrzymani przez agentów CBA zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy. Jednocześnie, jak informuje CBA, przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu przeszukań doszło także na terenie Łotwy. Sprawa jest rozwojowa.

AKTUALIZACJA godz. 12:24
Po południu do sytuacji odniósł się Solaris. – W dniu 11 grudnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócili się do firmy Solaris z prośba o udostępnienie informacji. Solaris i jego pracownicy dobrowolnie wydali dokumenty i współpracują z funkcjonariuszami w zakresie kierowanych do firmy zapytań. Solaris nie jest uprawniony do udzielania informacji na temat zakresu i charakteru danych, o które wystąpiono, gdyż te objęte są tajemnicą postępowania – przekazuje Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy Solarisa. – Solaris nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne – podsumowuje Figaszewski.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony