Partnerzy serwisu:

SKM Trójmiasto polemizuje: Bilety na PKM są łatwo dostępne

Michał Szymajda 27.11.2015

SKM Trójmiasto polemizuje: Bilety na PKM są łatwo dostępne
fot. PKM Trójmiasto
Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście, przysłał do redakcji Transportu Publicznego polemikę, w której dyskutuje z tezami zawartymi w tekście „Bilet metropolitalny (nie)dostępny na PKM”. Polemikę publikujemy w całości.
Artykuł z którym polemizuje Marcin Głuszek można przeczytać TUTAJ. Poniżej zamieszczamy treść polemiki.

– Przede wszystkim nie mogę się zgodzić z tezą "obecnie jednorazowe bilety można nabyć niemal wyłącznie u konduktora...". Bilety na PKP SKM w Trójmieście, obowiązujące na odcinku SKM oraz nowym - Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, są możliwe do zakupienia we wszystkich kasach biletowych SKM, w 30 automatach biletowych SKM, w 50 automatach ZTM Gdańsk, zlokalizowanych na terenie miasta Gdańska, oraz przez telefon komórkowy w ramach dostępnej aplikacji SkyCash. Bilety też można nabyć, tak jak wspomina autor u kierowników pociągów. Dodatkowo do końca grudnia 2015 roku, PKP SKM postawi automaty biletowe na peronach PKM na przystankach Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsku Strzyża, Gdańsk Port Lotniczy, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Jasień, Gdańsk Osowa i Gdańsk Brętowo. Tak więc przywołana przez autora teza że "obecnie jednorazowe bilety można nabyć niemal wyłącznie u konduktora" w kontekście wymienionych wyżej kanałów dystrybucji nie jest prawdziwa – czytamy w liście Marcina Głuszka.

 – Nie mogę się też zgodzić, ze stwierdzeniem że "poziom skomplikowania oferty wciąż jest wysoki", gdzie jak rozumiem autorowi chodziło o zapowiedź wprowadzenia nowych ofert biletów metropolitalnych. Nie jest w mojej ocenie skomplikowaną oferta za 210 zł, gdzie pasażer uzyska od 1 stycznia 2016 roku prawo do przejazdów zarówno SKM (na odcinku SKM +PKM), oraz Przewozami Regionalnymi, jak również w transporcie miejskim na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu i Wejherowa. Bilet ten w formie miesięcznej będzie aż o 30 zł tańszy od swojego odpowiednika – biletu metropolitalnego wszystkich organizatorów, którego cena od 1 stycznia będzie wynosić 240 zł, a więc, różniącego się tylko tym, że można go nabyć przez Internet. Dostępność oferty za 210 zł w 11 punkach kasowych, nie będzie tutaj przeszkodą - przecież mówimy o jednej transakcji na miesiąc. Według mnie oferta za 140 zł, która zostanie wprowadzona w lutym lub marcu 2016 r., upoważniająca do podróżowania pociągami SKM razem z odcinkiem PKM w Gdańsku lub w Gdyni, oraz w zależności od wariantu, w komunikacji miejskiej gdańskiej lub gdyńskiej, nie wygeneruje problemów przy wybraniu odpowiedniej "wersji" dla pasażera. Dodatkowo planujemy wspólnie z dostawcą automatów i oprogramowania do nich, firmą Avista, aby wkrótce te bilety za 210 zł i 140 zł były również dostępne w wspomnianych 8 automatach biletowych, które postawiamy na peronach PKM oraz w 50 automatach ZTM Gdańsk – pisze w polemice szef marketingu i sprzedaży w PKP SKM Trójmiasto.

Komentarz autora tekstu

Podstawą nowoczesnego transportu w XXI wieku jest dostępność biletów i środka transportu. SKM nie przekona mnie, że kupowanie biletów u konduktora i możliwość nabycia garści biletów w jednym z automatów zlokalizowanych wszędzie, tylko nie tam gdzie kursuje PKM, jest ofertą przyjazną pasażerowi. Nie przekonuje mnie także konieczność odbycia pielgrzymki po bilet miesięczny do jednego z 11 punktów w milionowej aglomeracji. Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak przykład, a dobrym przykładem jest komunikacja stołeczna, gdzie dowolny bilet na każdy środek transportu miejskiego kupimy według bardzo prostej taryfy w automacie biletowym zlokalizowanym na niemal każdym rogu. Rolą dziennikarza jest zwracanie uwagi na tego typu problemy i dziwi mnie, że SKM Trójmiasto upiera się, że oferta jest dobra (wymaga poprawy nie tylko w sferze biletowej). Choć, jak widać, nie do końca się upiera, bo dostrzegło problem i postawi na przystankach PKM automaty biletowe, próbując pudrować wizerunek trójmiejskiej integracji, za który odpowiada z resztą nie SKM, lecz prezydenci i burmistrzowie trójmiejskiej aglomeracji i marszałek województwa pomorskiego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony