Partnerzy serwisu:

SKM Szczecin: Modernistyczna wiata na Pogodnie objęta ochroną

Witold Urbanowicz 14.12.2019

SKM Szczecin: Modernistyczna wiata na Pogodnie objęta ochroną
fot. SSOM
Wygląda na to, że modernistyczna betonowa wiata na przystanku Szczecin Pogodno ocaleją w ramach projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji linii do Polic. Zadaszenia zostały wpisane do rejestru zabytków.
Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wraz z PKP PLK realizują projekt szczecińskiej kolei metropolitalnej. W lipcu 2018 r. podpisano umowy z wykonawcami. W ramach projektu pociągi mają wrócić na linię ze Szczecina do Polic. Istniejące przystanki mają być przebudowane bądź przeniesione w nowe miejsce, pojawią się też nowe przystanki. Szczegółowo zakres prac opisywaliśmy tutaj.

Wkrótce po tym wydarzeniu rozgorzała dyskusja o betonowe zadaszenie peronu na przystanku Szczecin Pogodno, które wykonano w 1973 r. Wykonano je w konstrukcji żelbetowej, w nurcie modernistycznego ekspresjonizmu konstrukcyjnego. Szczecińscy architekci zaapelowali o pozostawienie zadaszeń. Jak przekonywali, zadaszenie jest obiektem unikalnym w skali Szczecina i zasługuje na ochronę. Ich zdaniem jakość architektury pozytywnie kontrastuje z obecnie realizowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Zaprezentowali też wizję remontu wiaty.

Wygląda na to, że wiaty faktycznie zostaną uratowane. Zainteresował się nimi konserwator zabytków. Jak informują PKP PLK, postępowanie zakończyło się w grudniu wpisem wiaty przystankowej do rejestru zabytków. – Zakres i możliwości prowadzonych prac na przystanku Szczecin Pogodno ustali badanie konstrukcji wiat i analizy projektanta – informuje Marta Burczyk z zespołu prasowego PKP PLK.

Modernizacja linii 406 znajduje się obecnie na etapie prac projektowych, jak i wykonawczych. – Prace na samym przystanku Szczecin Pogodno zostały wstrzymane z uwagi na prowadzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postępowanie w sprawie wiaty. Planowany termin modernizacji przystanku to II kw. 2020 r. – informuje Burczyk.


autorzy: Igor Klyus, Krzysztof Żywucki, Sebastian Łabędź
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony