Partnerzy serwisu:

Skierniewice: Dużo nowości w komunikacji miejskiej

Roman Czubiński 14.03.2018

Skierniewice: Dużo nowości w komunikacji miejskiej
Autobusy MZK SkierniewiceFot. Kasper Fiszer
Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego MZK w Skierniewicach będzie mógł wymienić na nowoczesny tabor blisko połowę swojej floty – informuje skierniewicki Urząd Miasta. Przy okazji powstanie też system dynamicznej informacji pasażerskiej, a zajezdnia doczeka się modernizacji. Poprzednie starania o fundusze europejskie na ten cel nie przyniosły skutku, samorząd jednak nie rezygnował i aplikował o środki ponownie.
Złożony przez Miejski Zakład Komunikacji w Skierniewicach wniosek składa się z części taborowej oraz infrastrukturalnej. Pierwsza z nich zakłada kupno 10 autobusów 12-metrowych o pojemności 95 miejsc. Pojazdy mają być napędzane silnikami wysokoprężnymi spełniającymi normę czystości spalin Euro 6. Będzie to znaczny zastrzyk nowego taboru dla przewoźnika, który posiada obecnie nieco ponad 20 autobusów, nie licząc autokarów turystycznych oraz busów do przewozu osób niepełnosprawnych.

Lepsze warunki dla pasażerów i obsługi

– Autobusy będą zapewniać dostępność pojazdu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób z ograniczoną możliwością poruszania się – zapewnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skierniewicach Przemysław Rybicki. Dotyczy to zarówno organizacji przestrzeni pasażerskiej, wyposażenia w rampę dla wózków i system przyklęku, jak i systemu automatycznej głosowej informacji o trasie.

Istotna będzie również druga część zaplanowanych działań. Dzięki przyznanym środkom unijnym w Skierniewicach powstanie również system dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z narzędziem dyspozytorskim dla floty 20 pojazdów. Pasażerowie będą mogli korzystać z sześciu elektronicznych tablic przystankowych w technologii LCD.

Modernizacja obejmie też infrastrukturę zajezdni przy ul. Czerwonej. Hala napraw z kanałami naprawczymi, warsztatem, sprężarkownią i pomieszczeniami socjalnymi zostanie przebudowana. Inwestycja ma być przeprowadzona w trybie „projektuj i buduj”. MZK chce także wymienić nawierzchnię placu postojowego o powierzchni ok. 1420 metrów kwadratowych.

Przewoźnik skorzysta z funduszy unijnych

Jak informowaliśmy niedawno, projekt „Przyjazna Komunikacja w Skierniewicach – zakup niskoemisyjnego taboru z integracją systemów komunikacji zbiorowej oraz modernizacja infrastruktury transportowej” jest wart 12,1 mln zł. 7,56 mln pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa, którego przyznanie stało się możliwe dzięki przesunięciu niewykorzystanej kwoty 100 mln zł z finansowania zadań związanych z transportem multimodalnym.

MZK w Skierniewicach obsługuje obecnie 8 stałych linii autobusowych, w tym jedną pospieszną. Dwie z nich kończą bieg poza granicami miasta. Częstotliwość kursowania jest raczej niewielka i wynosi najwyżej kilkanaście odjazdów dziennie w dni robocze. W roku 2016 autobusy firmy wykonały pracę przewozową w wysokości 717 338 wozokilometrów.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony